خانه و خانواده

مواظب اطفال عزیز خود باشید!

آیا تا حال مى‌دانستید که تلویزیون بدترین وسیله برای سرگرمى اطفال شما است؟ دانشمندان با در‌نظر‌ گرفتن تمام فعالیت‌ هاىی که یک طفل در طول روز انجام می‌دهد، توانستند آسیب‌‌زا ترین و بدترین کاری که ممکن است یک طفل انجام دهد را شناسایی کنند و آن چیزی نیست جز تماشای تلویزیون! مطالعات نشان می‌دهد، تماشای زیاد تلویزیون اثرات بسیار بدی روی صحت اطفال دارد و احتمال دچار‌شدن اطفال به یک عده امراض و مشکلات جسمی مانند چاقی، امراض قلبی، افسردگی و مشکلات رفتاری و گفتاری شوند. چندی پیش هم محققان پوهنتون لندن اعلام کردند که اطفالی که بیش از ۴ ساعت در روز را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند، با احتمال صد درصد، بیش‌تر از دیگران ممکن است در آینده دچار حمله قلبی شوند.

در این نوشته مهم‌ترین آسیب‌ هایی را که ممکن است در اثر تماشای تلویزیون به اطفال شما وارد شود، مرور می‌کنیم.

خطر اول : مرض استما*:

شاید فکر‌کنید تماشای تلویزیون بهتر از بازی طفل در هوای آلوده بیرون از خانه باشد، اما اطفالی که بیش از ۲ ساعت در روز مقابل تلویزیون می‌نشینند، با احتمال دو برابر بیشتر از اطفال دیگر ممکن است به مرض استما مبتلا شوند. این نخستین بار است که دانشمندان متوجه رابطه بین تماشای تلویزیون و امراض ریوی می‌شوند. آنها معتقد اند هرقدر یک طفل فعالیت بدنی بیشتری داشته باشد، به همان اندازه شش‌های او عملکرد بهتری دارند.

خطر دوم : خطر حملات قلب:

اطفال زیر ۶ سال به دلیل اینکه زمان زیادی را مقابل تلویزیون سپری می‌کنند، ممکن است تا چند سال بعد در معرض ابتلا به مشکلات قلبی قرار بگیرند. محققان می‌گویند رگ‌‌های خون در اطفال مکتب که زیاد تلویزیون تماشا می‌کنند به سرعت باریک می‌شود که این عامل می‌تواند یکی از نشانه‌ های ابتلا به فشار خون بالا و امراض قلبی باشد. در عوض اطفالی که روز یک ساعت فعالیت بدنی دارند وضعیت بدنی آنها بسیار سالمتر است. امروزه اطفال حداقل ۲ساعت در روز را صرف تماشای تلویزیون یا بازی کردن با وسایل الکترونیکی مانند کامپیوتر می‌کنند و در عوض فقط ۳۶ دقیقه فعالیت بدنی دارند. به‌ ازای هر یک دقیقه اضافه‌ای که کودکان در برابر تلویزیون به سر ببرند، احتمال ابتلا به فشار خون در سال‌ های آینده نزدیک به ۱۰درصد افزایش پیدا می‌کند.

خطر سوم : بلوغ قبل از وقت:

از بین رفتن تعادل هورمونی: تلویزیون می‌تواند میزان ترشح هورمون مِلاتونین را در بدن اطفال تغییر دهد که نقش زیادی در پیشگیری از بلوغ زودرس بازی می‌کند. این هورمون ساعت داخلی بدن را تنظیم می‌کند به‌ طوری که هنگام روز میزان آن در کمترین مقدار و بعد از ساعت ۸ شب به بیشترین مقدار می‌رسد اما نوری که از صفحه نمایش تلویزیون پخش می‌شود روی تولید هورمون‌ ملاتونین تاثیر منفی گذاشته و به این ترتیب ممکن است ظهور علائم بلوغ را جلو اندازد. دقیقا به همین دلیل است که بین اطفال امروزی و کودکانی که ۳۰ سال پیش زندگی می‌کردند تفاوت‌های شگفت‌انگیزی وجود دارد.

خطر چهارم: مرض دیابت یا شکر خون:

در تماشاى تلویزیون افزایش مصرف فست‌ فود صورت میگیرد. اطفالی که بیش از ۲ یا ۳ ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کنند بسیار بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به دیابت و امرض قلبی قرار دارند‌ البته این موضوع چندان هم عجیب نیست. تلویزیون باعث می‌شود انسان‌ها زمان بیشتری را در مقابل آن صرف خوردن کنند که متاسفانه بسیاری از این غذاها فست‌ فود و دیگر مواد غذایی ناسالم است. امروزه کل فعالیت‌های اطفال در ۳ بخش خلاصه می‌شود. رفتن به مکتب ، خوابیدن و تماشای تلویزیون که در زمان تعطیلات وضعیت بسیار بدتر هم می‌شود.

خطر پنجم: ضعف سیستم محافظتى بدن:

صحنه‌های خشن و افزایش استرس: نمایش صحنه‌های خشن و جنایی از تلویزیون نه تنها تاثیر مخربی بر روحیه اطفال دارد، بلکه سیستم ایمنی بدن آن‌ها را نیز ضعیف می‌کند چرا که میزان ضربان قلب و فشار خون اطفال افزایش پیدا کرده و ترشح هورمون استرس هم در آن‌ها بیشتر می‌شود؛ این عامل همراه با ایجاد اختلال در ترشح بعضی هورمون‌های مهم مانند ملاتونین در بدن باعث ایجاد ضعف در سیستم محافظتى بدن و ایجاد جهش ژنتیک در سلول‌های اطفال شده و آن‌ها را در برابر بسیاری از امراض از سرماخوردگی گرفته تا آستما و سرطان آسیب‌ پذیرتر می‌کند.

خطرششم: بی‌خوابی :

تلویزیون را در اتاق خواب نگذارید؛ تماشای تلویزیون بعد از‌ساعت ۷ عصر به‌خصوص اگر همراه با تماشای فیلم‌ها و کارتون‌های خشن باشد، باعث بی‌خوابی اطفال می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد، اطفال با دیدن این برنامه‌ها نه تنها دیرتر به خواب می‌روند بلکه احتمال دیدن خواب‌ های ترسناک هم در آن‌ ها بیشتراست. کارشناسان علوم اطفال معتقدند، یکی دیگر از اشتباه‌های والدین قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب کودکان‌شان است.

خطر هفتم: چاقی :

علت آن اشتهاى زیاد بر اثر تماشای زیاد و افراطى تلویزیون می‌باشد. محققان متوجه شدند پسران نوجوانی که قبل از چاى صبح بازی‌های کامپیوتری انجام داده‌اند، اشتهای بیشتری دارند و در این وعده غذایی بیشتر از اطفال دیگر غذا می‌خورند این مطالعات باز هم ثابت می‌کند بین چاقی اطفال و زمانی که آن‌ها هر روز صرف تماشای تلویزیون، نشستن در پشت کامپیوتر و انجام بازی‌های کامپیوتری می‌کنند، رابطه وجود دارد.

دانشمندان معتقدند این بازی‌ها می‌تواند تاثیر عمیق روی مغز و حالت روانی اطفال داشته باشد و آن‌ها را تشنه پیروزی و به دست آوردن پاداش کند. یکی از پاداش‌هایی هم که مغز همواره از به دست آوردن آن لذت می‌برد خوردن غذاست. هرقدر هم که این غذا شیرین‌ تر یا چرب‌ تر باشد، به همان اندازه مغز ما تمایل بیشتری به بهره‌ مندی از آن دارد و به همین دلیل است که اطفال بعد از انجام بازی‌های کامپیوتری به‌طور ناخودآگاه علاقه بیشتری به غذا خوردن پیدا می‌کنند.

خطر هشتم : مشکلات گفتاری:

حبول صوتی بیکار مى مانند؛ پدر‌ و‌ مادرانی که تلویزیون را ساعت‌ ها مقابل اطفال خود روشن می‌گذارند، بدون آن‌ که حتی آن را تماشا کنند، باعث ایجاد مشکل در رشد مهارت‌ های زبانی فرزندان خود می‌شوند. محققان تعدادی ضبط صوت دیجیتالی را در کنار ۳۲۹ کودک ۲ ماهه تا ۴ ساله قرار دارند تا متوجه شوند آن‌ها در طول روز چه لغاتی را می‌شنوند یا بیان می‌کنند. با انجام این کار مشخص شد که در برابر هر یک ساعتی که تلویزیون روشن است، کودکان ۷۷۰ کلمه کمتر از پدر و مادر و دیگر اطرافیان خود می‌شنوند و کودکان کمتر حبول صوتی خود را به کار بگیرند. والدین معمولا ۹۴۱ کلمه در هر ساعت به زبان می‌آورند‌ اما زمانی که تلویزیون روشن باشد تعداد این کلمات به کمترین حد ممکن می‌رسد و حتی به‌طور کامل حذف می‌شود. همین موضوع نشان می‌دهد که قرار گرفتن در برابر تلویزیون یکی از عوامل تاخیر در گفتار اطفال است و باعث بروز مشکل در قدرت توجه و دقت آن‌ ها می‌شود.

خطر نهم: اوتیسم :

تلویزیون باعث انزوا‌ی اطفال میگردد؛ تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی میان ابتلا به اوتیسم و علاقه به نگاه کردن به تلویزیون در اطفال وجود دارد؛ تقریبا ۴۰ درصد از اطفال که در ایالات متحده دچار اوتیسم می‌شوند علاقه بسیار زیادی به تماشای تلویزیون دارند. به‌نظر می‌رسد تلویزیون حس انزواطلبی را در اطفال تقویت کرده و مانع برقراری ارتباط اجتماعی بین آن‌ها و همسالان‌ شان می‌شود. اطفال مبتلا به اوتیسم در ارتباط با دیگران به مشکل برمی‌خورند و شاید منزوی و گوشه‌گیر شوند. ایجاد اختلال در حواس پنج‌ گانه مانند شنوایی و بینایی هم از دیگر علائم اوتیسم است.

خطر دهم: بروز روحیه پرخاشگری :

خطر دیگر که در نتیجۀ نشرات لگام گسیخته تلویزیون ها خاصتاً در کشور عزیز اسلامى ما متوجه اطفال و نوجوانان می‌باشد همانا نشرات مبتذل، غیر اخلاقى و نشر صحنه هاى وحشتناک در بعضى از تلویزیون ها می‌باشد که تاثیرات مستقیم بالاى روح و روان اطفال به جا مى گذارد که این اطفال را در آینده پرخاشگر و یا ترسو بار آورده و بالاى اخلاق شان تاثیرات منفى بجا مى‌گذارد امیدوارم دولت و خاصتاً وزارت محترم اطلاعات وکلتور در زمینه اقدامات جدى به عمل اورند تا در آینده جلوی این خود سرى هاى مبتذل نشراتى گرفته شود تا اطفال نازنین ما که آینده سازان کشور غزیز ما هستند دچار مشکلات صحى و روانى نشوند . با عرض حرمت به خانواده هاى عزیز و گرامى و با درک مطالب که در فوق ذکر گردید امید بعد از این از تماشاى زیاد تلویزیون نزد اطفال نازنین تان جلوگیرى نموده و صحت و سلامت شان رابه خطر نیاندازید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن