دسته‌بندی نشده

نرم خوئی، حلم و بردباری

﴿بخش بیست و هفتم﴾:
امیداوارم ۲۶ کلید تحت تأثیر آوردن دلها را از ۲۶ بخش گذشته فراموش نکرده باشید.
یکی از کلید های دیگری که دل ها را با آن میتوان تحت تأثیر آورد، نرم خوئی، حلم، بردباری، خوش رفتاری، و مجاز نرم است.
۲۶- ﴿ نرم خوئی، حلم و بردباری ﴾:
اخلاق نیکو، نرم خوئی، و خوش خُلقی، مقناطیس و آهن ربائی است که دلهای پرکینه و سخت را نرم و پر مهر و محبت نموده و به سمت خود می کشاند.
اسلام همواره پیروان خود را به نرم خویی و ملایمت در گفتار و رفتار فراخوانده و از درشتی و تند خویی بازداشته است.
حلم و بردباری یکی از شاخصه های پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم بود که قرآن کریم می فرماید، همین نرم خویی، لطافت برخورد و گشاده رو بودن ایشان راعامل اساسی گرویدن مردم به او و دین مبین اسلام معرفی می کند و در ادامه می فرماید اگر عصبانی و تندخو بودید مردم به دور تو جمع نمی شدند بلکه از اطراف تو پراگنده می شدند.
بدون شک مهمترین عامل موفقیت انبیای الهی به خصوص پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم در جذب قلوب انسان ها و گسترش اسلام همانا خوش اخلاقی، گشاده رویی ، کلام نرم و دلنشین و نرم خویی آن حضرات بوده است.
بعضی ها چنین میپندارند که صدقه فقط پولی است که به فقرا بدهیم، در حالیکه نرم خوئی، خوش خلقی و خوش رفتاری صدقه و نعمت بزرگی است که بلا ها را دفع می کند.
برادر و خواهر مسلمان!
اگر می خواهی که محبوب دلها گشته، همه شیفته ی تو و دعوت تو شوند، پس باید که دارای اخلاق نیکو باشی، و اگر بد اخلاق و تندخو بودی  هر چند حق هم باشی و گُـل بگوئی و مخلص باشی، دیگر مردم از تو متنفر بوده و به سخنان تو گوش نمی دهند ،و بجای تأثیر پذیری ، از تو متنفر شده و بر علیه تو تبلیغات سوﺀ خواهند نمود، و در نتیجه در دعوتت شکست خواهی خورد.
نرم خوئی، مدارا، حلم، بردباری واخلاق نیکو آنقدر خوب و زیباست که پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم از آن به عین نیکی تعبیر نموده و گفته اند :
( الْبِرُّ حُسْنُ الْخُلُقِ) (مسلم ۶۶۸۰).
نیکی اخلاق نیک است.
آری، نرم خو و بردبار باش، و  با مردم نیکی و خوش رفتاری کن تا دل‌های شان را به دست آورده و آن‌ها را رام نمایی.
اخلاق آنحضرت صلی الله علیه وسلم، حتی با دشمنان سرسخت اسلام بزرگ‌منشانه بوده و با آنها عادلانه رفتار می‌کرد به طوری که آن‌ها را جذب نموده و قلب‌های شان را هدایت نمود و به وسیله‌ی آن‌ها کفر را نابود می‌ساخت.
بگذار حکایتی از مدارای و نرم خوئی بیمانند رسول کریم صلی الله علیه وسلم را اینجا بیاورم:
پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم با اصحابش از غزوه‌ای برمی‌گشتند و در بیابانی که درختان انبوهی داشت، به استراحت پرداختند و اصحاب در زیر درختان این جنگل پراگنده شده و به استراحت پرداختند.
رسول کریم صل الله علیه وسلم نیز زیر سایه درختی رفته و استراحت نمودند و شمشیرش را بر شاخه‌ای از درخت آویزان نمود و چادرش را پهن نمود و به خواب رفت.
در این میان یکی از مشرکین آن‌ها را دنبال می‌کرد. وقتی دید که رسول کریم صلی الله علیه وسلم تنها است با آرامی نزد او آمد و شمشیرش را از شاخه‌ی درخت برداشت و با صدای بلند فریاد زد:
﴿ای محمد! چه کسی تو را از من باز می‌دارد﴾؟
رسول کریم صلی الله علیه وسلم بیدار شد در حالی که مرد بالای سرش ایستاده و شمشیر به دست دارد و مرگ بر او پرتو افکنده است.
رسول الله صلی الله علیه وسلم تنها بود. و چیزی جز ازارش با او نبود. یارانش از وی متفرق شده استراحت بودند.
مرد در اوج قدرت و پیروزی به سر می‌برد و مرتب می‌گفت:
﴿چه کسی تو را از من بازمی‌دارد؟ چه کسی تو را از من نجات می‌دهد﴾؟
رسول کریم صلی الله علیه وسلم با اطمینان گفت: الله!
آن مرد لرزید و شمشیر از دستش افتاد. آنگاه رسول خدا برخاست و شمشیر را به دست گرفت و گفت:
هان! بگو: چه کسی تو را از دست من بازمی‌دارد؟
آن شخص متغیر و سراسیمه شد و از رسول خدا معذرت‌خواهی نموده و طلب بخشش و ترحم می‌نمود و می‌گفت:
کسی نیست، بهترین مواخذه‌کننده باش! رسول‌خدا  گفت: مسلمان می‌شوی؟ گفت: خیر، اما با قومی که با تو به جنگ و نبرد می‌پردازند همراهی نمی‌کنم.
لذا رسول الله صلی الله علیه وسلم از او درگذشت و نسبت به او احسان نمود. این شخص سردار قومش بود و به سوی آن‌ها بازگشت و آن‌ها را به سوی اسلام دعوت نمود و همگی آنان مسلمان شدند.
بلی عزیزان و سروران!
خلق خوش و نرم مجازی ،نهضت جهانی و مکتب عقیدتی پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم قلب اروپا را فتح می کند، و تا کرانه های هسپانیا میرسد.
چه اتفاقی می افتد که این نهضت تربیتی در جهان تا این میزان وسعت پیدا می کند؟
اگر صفحات تاریخ پیشینیان و گذشتگان را ورق بزنیم و حالات آنان را تجزیه و تحلیل نموده، بررسى کنیم ، خواهیم دید که اکثریت موفقیت و کامیابى آنان در پیشرفت اهداف مقدسه و عامل نفوذ افکار پاک
تربیتى آن بزرگواران در روحیه ی مردم جهان از همین راه بوده است و به وسیله ی خُلق خوش، نرم خوئی، شفقت و مهربانى، پله هاى تعالى و ترقى را پیموده اند و به درجه ی نهائى رسیده اند.
آری عزیزان گرانقدر!
مدارای کنید، از نرمی و حسن خلق کار گیرید، به هم رحم کنید تا الله سبحانه و تعالی به شما رحم کند.
کسانى که دست شان باز است، دست تعدّى به سمت منافع و مصالح دیگران دراز نکنند.
کسانى که زرنگى و هوش و امکانات و قدرت و مسئولیت و توانایی هاى گوناگون فردى و اجتماعى دارند، از این توانایی ها در راه تعدّى به دیگران استفاده نکنند.
خود را بنده ی الله سبحانه و تعالی بدانیم؛ در مقابل بقیه بندگان او تعالی، خود را موظّف به همراهى، احسان، نیکى و رعایت انصاف بدانیم؛ آن‏ گاه باران رحمت و فضل الهی بر سرِ ما خواهد بارید؛ ما را شستشو خواهد داد و برکات خود را بر ما نازل خواهد کرد.
این بود کلید بیست و هفتم بدست آوردن دلها و در آنها اثر گذاشتن. مطالعه ی کلید بعدی را در بخش بعدی این مضمون، از این صفحه فراموش نکنید.
عزیزان گرانقدر!
لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.
جزاکم الله وخیراً!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هجده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن