فرهنگ و جامعه

نسل سوخته

نویسنده: سمیع الله داعی

قرائت و تفسیری که من از نسل سوخته دارم شاید با دیگران و باقی نویسندگان متفاوت باشد، و شاید عده‎ای هم با آن موافق نباشند. در باور من نسل سوخته به نسلی گفته می‎شود که دنبال سبک و سنگین‎کردن فرهنگ و تمدن دیگریست. درحالی‎که اهالی سرزمین خودش با فرهنگ و تمدن بیگانه‎اند.

در این نسل انسان‎هایی پیدا می‎شود که از میوه‎های دنیای مدرنیته و قیل‎وقال‎های جهان پست مدرن بهره می‎برند ولی اصولا خویشتن را در سلول قرون وسطا حبس کرده‎اند.

در این نسل شما به داستان و قصه‎هایی مواجه می‎شوید که بیانگر خودفراموشی و خودستیزی است اما برای دیگران و بیگانگان کف می‎زنند و جامه می‎درند.

آری! نسل سوخته به نسلی گفته می‎شود که هم و غمش این است که چگونه با چماق تکفیر و سوتۀ تضلیل به سوی فردی گام بردارد که مخالف او می‎اندیشد. انسانی که در درون مکاتب نسل سوخته تربیت شده است، در تمسخر و کم‎ارزش‎پنداری کار و عمل دیگران همیشه “یک سر و گردن بالا تر است”.

آری! شاگردان این نسل اغلبا تلاش می‎کنند تا تلاش نکنند؛ وحدت می‎کنند تا دیگران را متفرق سازند و متفرق می‎شوند تا دیگران را فریب دهند. در این نسل هیچ چیز و هیچ‎کس سر جایش نیست. تو گویی در شهر این‎ها، عقربه‎های ساعت برعکس می‎چرخد و بی‎ارزش‎ترین مفهوم، همان “وقت” است.

51978 372 300x200 - نسل سوختهنسل سوخته نمی‎گوید که آینده خوبی می‎سازم، این نسل می‎گوید گذشتۀ خوبی داشتم. در این نسل سخن از تجدد و نو‎اندیشی جرم پنداشته می‎شود، و بهره اندیشمندان گوشه‎ای از سلول زندان است.

این نسل نه به خود باور دارد و نه دیگران را تقدیر می‎کند. جالب‎تر از همه وقتی این نسل به غرب نگاه می‎اندازد نگاهش خصمانه است، و چنین می‎انگارد که تمامی داشته‎های غرب و مغرب‎زمین، افسون است و فریب.

این نسل نه جرأت نقد خویشتن را دارد و نه قدرت بازکاوی در فرهنگ بومی‎اش را. چون از چشم‎انداز این نسل تمام فرهنگ و متون‎شان مقدس است.

وضعیت این نسل خم و پیچ‎های فراوانی دارد. هیچ نوعی سیر صعودی در آن به چشم نمی‎خورد. از هر زاویه و به هر عینکی که بنگری خواهی دید که این نسل در یک ایستایی مطلق و انحطاط عمیق فرو رفته‎ است که به تعبیر قرآن ریشه‎های آن را در عمق زمین می‎توان دید.

آری! نسل سوخته همان نسلی است که بنام جوانان اسلامی نیز یاد می‎شود!!

پ.ن: مع الوصفی که این نوشته مشعل امید را نمی‎افروزد با آن هم امیدوارم هستۀ تحرک را پدید آورد.

نمایش بیشتر

سمیع الله داعی

* سردبیر دوهفته نامه دنیای جوان * نویسنده * استاد دانشگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن