زن در اسلام

نقش بارز بانوان ” صحابه ” در شکل گیری تمدن اسلامی

مجموعه تلاش های هدفمند بانوان صحابه در صدر اسلام، راجع به شکل گیری تمدن اسلامی، بسیار قابل ستایش بوده که تاریخ اسلام میزان حجم دستاورد های گوناگون گرانسگ آنان را پیرامون فرایند موسوم به شکل زیبا پوشش داده و آنها را در بطن صفحات زرین خود نیز ثبت کرده است .

جملگی بانوان صحابه، جهت ساختن جامعه سالم که عاری از هر گونه شرکیات، نابهنجاری های فرهنگی و اخلاقی و . . . باشد، نقش کلیدی ایفا نموده و همواره درصد زحمات آنها در این حوزه بعد فزاینده ای به خود اتخاذ نموده که اهمال کاری از ناحیه آنان در این راستا اندکی به چشم نمی خورد.

به جهت وجود دو عامل حیاتی، نقش آفرینی گسترده حضرت عایشه – رض – برای کاشت ارزش های دینی در بخش های مختلف در بطن جامعه از ما بقی بانوان صحابه برجسته تر است :

۱ – ایشان – رض – همسر گرامی آنحضرت – ص – بوده و در خانه محقر وی – ص – زندگی می کردند که مهد نزول وحی از جانب خالق هستی توسط جبرئیل- ع – می بود ؛

۲ – از هوش و فهم بالای خدادادی بر خوردار بودند که وی را جهت یادگیری مسائل خرد و کلان کمک شایانی نمود تا آنها را در اسرع وقت در حافظه قوی خود نیز ذخیره کنند ؛

مقطع کوتاهی از زندگی مادر مومنان حضرت عایشه رض- با آنحضرت – ص – سپری شد ، اما ایشان در این دوران بسیار کوتاه توانست به میمنت این دو فاکتور راهبردی ید طولی در حوزه ی علمی داشته باشند که بسیاری از صحابه ‌- رض – جهت رفع عطش علمی خود به ایشان مراجعه و برای حل مسائل پیچیده آهنگ وی

را نیز می نمودند .

بانوان مسلمان می توانند با بهره گیری از معیارهای مطلوبی که آیین ناب اسلام جهت شکل گیری تمدن اسلامی ارائه داده در هر زمانی، راجع به ایجاد جامعه ای مترقی نقش کلیدی داشته باشند و همچون بانوان صحابه در صدر اسلام قله های بلند رشته های گوناگون علمی را طی نموده تا در قالب توانایی های خود حول و حوش خدمت رسانی بر آمده به اقشار مختلف در جامعه‌درصد گام برادری آنها شتاب بیشتری به خود نیز گیرند .

بدین ترتیب، نیاز مبرم است که بانوان مسلمان که در مراکز علمی و دانشگاهی که مشغول تحصیل علوم دینی یا دنیای بوده بایستی از استاندارد های علمی نوین که آیین اسلام جهت شکل گیری تمدن اسلامی در هر زمانه، پیشنهاد نموده، واقف و ایدئولوژی ها و کنش های شخصی خود را با آنها هماهنگ نمایند، آنگاه جامعه از سوی آنان شاهد بالندگی و شکوفایی چشمگیر در آتی شده و آثار واپس ماندگی گوناگون حاکم در بدنه جامعه در بلند مدت نیز محو خواهند گردید .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن