دین و دعوت

نقش علمای دیوبند در شکل‌گیری کشور اسلامی پاکستان

حضرت پدر[مولانا مفتی محمدشفیع عثمانی رحمه‌الله] دو بار با قائد اعظم دیدار می‌کند؛ شرح دیدار دوم که در ژانویه ۱۹۴۷‌م صورت می‌گیرد، بعدتر خواهد آمد. اما شرح دیدار اول از این قرار است که حضرت حکیم‌الامت رحمه‌الله در دسامبر ۱۹۳۹‌م پس‌از  مطالعهٔ برخی از سخنرانی‌های مکتوبِ قائد اعظم، احساس می‌کند که وی قائل به جدایی دین از سیاست است، بنابراین هیئتی بلندپایه از علمای دیوبند را به دهلی اعزام می‌کند تا در خصوص عدم جداییِ دین از سیاست با قائد اعظم دیدار و گفتگو کنند.

این هیئت سه نفره متشکل است از حضرت پدر، مولانا ظفراحمد عثمانی و حضرت مولانا شبیرعلی تهانوی مدیریت خانقاه تهانه‌بهون است. هیئت اعزامی در ۱۲فوریه ۱۹۳۹‌م به دهلی می‌رسد و ساعت۱۹:۰۰ شب قرار ملاقات گذاشته می‌شود.

حضرت مولانا ظفراحمد عثمانی رحمه‌الله، سخنگوی هیئت اعزامیِ حضرت تهانوی، خطاب به قائد اعظم می‌گوید: «در درازنای تاریخ، مسلمانان در هیچ انقلابی تا زمانی که انقلاب‌شان را مطابق شریعت اسلام پیش نبرده‌اند و رهبران آن انقلاب الگوی کاملی از احکام اسلامی ارائه نداده‌اند و همه‌تن پیرو شعایر اسلامی نبوده‌اند، هرگز پیروز نشده‌ا‌ند. آری، زمانی‌که همگی خود را پایبند احکام شرعی بدانند به برکت آن خیلی زود ـ‌ان شاءالله‌ـ پیروزی و سعادت بر قدم‌های‌شان بوسه خواهد زد.

سخنگوی هیئت در ادامه می‌افزاید: «سیاست مسلمانان هرگز از دیانت و مذهب‌شان جدا نبوده است. بزرگ‌ترین رهبران مسلمان، افزون بر آن‌که فرمانده‎هان کارزار بوده‌اند، امامان مساجد نیز بوده‌اند؛ خلفای راشدین، خالدبن‌ولید، ابوعبیده‌بن‌جراح، عمروبن‌عاص رضی‌الله عنهم همگی جامعِ دیانت و سیاست بوده‌اند.» قائد اعظم پس از شنیدن سخنانِ حکیمانه هیئتِ اعزامی می‌گوید: «به نظر بنده دین باید از سیاست جدا باشد!»

سخن‌گو می‌گوید: «در این صورت هیچ امیدی به پیروزی نیست.»

 

دیدار و گفتگوی هیئت اعزامی و قائد اعظم دربارهٔ پیوند دین و سیاست و دیگر مسائل مهم دینی تقریبا دو و نیم ساعت به طول می‌انجامد. سرانجام، نشست با این اعتراف تاریخی قائد اعظم پایان می‌یابد: *«دیگر ادیان، دین را از سیاست جدا بدانند یا ندانند [ربطی به ما ندارد] من اما اکنون دریافتم که در دین اسلام سیاست نه تنها از دیانت جدا نیست که تابع آن نیز هست.»*

ولی الله رفیعی

* مدرس دارالعلوم فاروقیه گالیکش استان گلستان * نویسنده * مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن