شخصيت‌هامعاصرین

نگاهی گذرا به زندگانی مولانا سید محمدسعید فاضلی؛ مؤسس جامعه الأحناف تایباد

اشاره: مولانا سید محمد سعید فاضلی یکی از موثرترین علمای اهل سنت خراسان می باشد که نقش بسیار سازنده ای در عرصه فرهنگ اسلامی خصوصا بخش قرآنی ایفاء نموده است، لذا برآن شدیم تا اشاره کوچکی به زندگی این بزرگمرد اصلاح و تقوا انجام بگیرد

مولانا سید محمد سعید فاضلی در سال ۱۳۲۷ بیست و هفتم رمضان در شهر گزیک یکی از  توابع شهر بیرجند دیده به جهان گشود.
سید محمد سعید در خانه علم و معرفت رشد و نمو نمود، مولانا در اوان طفولیت در محضر پدر بزرگوارش علامه مولانا سید عبدالعلی فاضلی رحمه الله زانوی تلمذ نمود به طوری که در سنین نوجوانی تمام دروس متداول حوزوی را به اتمام رساند. پدر بزرگوارشان مدرسی بنام بودند که تمام دروس را در تمام فنون به تنهایی تدریس می کردند.

بعد از اتمام دروس متداول زمان خود برای  شرکت در دوره بابرکت حدیث راهی پاکستان می شود، و در یکی از بهترین مدارس پاکستان (جامعه اشرفیه لاهور) ثبت نام می کند و در محضر مشایخ بنامی همچون علامه رسول خان، مولانا ادریس کاندهلوی و مولانا عبدالرئوف کسب فیض می کند و درس تفسیر را از حافظ الحدیث علامه درخواستی فرا می گیرد. و در همین مدت قرآن شریف را حفظ می کند.

فعالیت های آغازین ایشان

مولانا از همان ابتدا برگشت از پاکستان فعالیت های خود را شروع کرد، چند سالی از عمر خود را در افغانستان گذراند، و مدتی زینت بخش منبر و محراب مسجد جامع باستانی بزرگ شهر هرات بود که در این مدت برای اهل علم و مردم هرات حلقات درس تفسیر و حدیث را دایر نمود که هنوز آن حلقات یادآور خاطرات خوش محبان و دوستداران ایشان در شهر هرات می باشد.

بازگشت به وطن

مولانا در زمان زندگی خود در هرات با کمونیست ها مبارزاتی بارز داشت که این  درگیری ها سبب شد که عرصه زندگی در شهر هرات برایشان تنگ آید و به وطن بازگردد.

مرحوم مولانا بعد از ورود به وطن در مناطق محروم استان خصوصا در مشهد و فریمان فعالیت های کلیدی انجام می دهد، بنای دو حوزه در نریمانی و شورک (اطراف مشهد) یکی از بارزترین فعالیت های ایشان در مدت اقامت شان در مشهد بود، مولانا در تبلیغ دین و آگاه کردن قشر جوان مشهد آرام و قرار نداشت و مسجد شهید شیخ فیض محمد آن حلقات به یادماندنی را با خود در خاک دفن کرد.

تایباد شهر حفاظ و بلبلان قرآن

مولانا فاضلی در سال ۱۳۵۸ به درخواست مردم تایباد به این شهر رفت و با ورود ایشان در این شهر آثار وجود این قدم مبارک هویدا گشت، ایشان در تایباد به عنوان خطیب جمعه فعالیت های گسترده خود را آغاز کرد.

ختم قرآن در ضمن تراویح یکی از آثار بابرکت ایشان در خطه خراسان بود و خود ایشان در اوائل به تنهایی در نماز تراویح قرآن را ختم می کرد.
مولانا دارالحفظ را تأسیس می کند که با تاسیس این بخش در تایباد شور و شوق عجیبی در منطقه شروع به وزیدن گرفت، به طوری که هر قوم و طائفه ای خالی از حفاظ قرآن نبود، و جلسات تکریم از حفاظ قرآن کریم در خراسان یک امر ابتکاری از طرف ایشان بود که تمام منطقه را به برپایی چنین مراسماتی واداشت.

شخصیتی فراگیر

مولانا با شناخت عمیقی که از حرکت های اسلامی داشت با تمام احزاب اسلامی در ارتباط  بود به طوری که همه به ایشان احترام قائل بودند، در بکارگیری احزاب برای امور اجتماعی و فرهنگی دل فراخ و وسیعی داشت و توانایی جمع کردن همه افکار را داشت، حقیقتا شخصیتی فراگیر و دلسوز برای جامعه اسلامی بود.

رابطه ایشان با شخصیت های طراز اول جهان اسلام

خطیب فقید تایباد همیشه دنبال فرصتی بود تا در همایش های بین المللی جهان اسلام با علمای طراز اول ارتباط داشته باشد، از همین رو ارتباطات بسیار نزدیکی با علامه ابوالحسن ندوی داشت که این ارتباط از نامه هایی که مولانا ندوی با ایشان مکاتبه می کردند مشهود است. با شخصیت های دیگری همچون علامه زحیلی، شیخ جزائری (استاد حدیث مسجد النبی) و دکتر یوسف قرضاوی روابط بسیار حسنه ای داشت.

ایشان عضو یکی از بزرگترین سازمان های معروف جهان اسلام (رابطه العالم الإسلامی) بود و از پراکنده بودن علماء همیشه رنج می برد، به همین علت شورای علماء در شهرستان تایباد را تأسیس نمود.

کارنامه درخشان علامه مولانا فاضلی

۱- ﺍﻣﺎﻡ ﻣﺴﺠﺪ ﺟﺎﻣﻊ ﺑﺰﺭﮒ ﺷﻬﺮ ﺗﺎﺭﻳﺨﻲ ﻫﺮﺍﺕ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ.
۲- ﺩﺍﻳﺮ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺣﻠﻘﺎﺕ ﺗﻔﺴﻴﺮ ﻭ ﺣﺪﻳﺚ ﻭ ﻋﻘﺎﻳﺪ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﺩﺭ ﻣﺴﺠﺪ ﺷﻴﺦ ﻓﻴﺾ ﻣﺸﻬﺪ.
۳- ﺗﺎﺳﻴﺲ ﺣﻮﺯﻩ ﻋﻠﻤﻴﻪ ﺩﺍﺭ ﺍﻟﻌﻠﻮﻡ ﺗﻌﻠﻴﻢ ﺍﻟﻘﺮﺁﻥ ﻭﺍﻟﺴﻨﺔ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ۱۳۵۹ ﺩﺭ ﺷﻮﺭﻙ ﻣﻠﻜﻲ ﺩﺭ ﺣﻮﻣﻪ ﻣﺸﻬﺪ.
۴- ﺍﻣﺎﻡ ﺟﻤﻌﻪ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﺗﺎﻳﺒﺎﺩ ﺍﺯ ﺳﺎﻝ ۱۳۶۱ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻥ ﺩﺭﮔﺬﺷﺖ.
۵- ﺗﺎﺳﻴﺲ ﺣﻮﺯﻩ ﻋﻠﻤﻴﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﻻﺣﻨﺎﻑ ﺗﺎﻳﺒﺎﺩ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۳۶۸ .
۶- تأسیس شوراى علما با همکارى مرحوم حضرت مولانا صالحى رحمه الله .

ﺁﺛﺎﺭ ﻣﻮﻻﻧﺎ ﻓﺎﺿﻠﻲ رحمه الله

۱- ﺗﻔﺴﻴﺮ ﺁﺳﺎﻥ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﺍﻳﺴﺮ ﺍﻟﺘﻔﺎﺳﻴﺮ، ﺗﺎﻟﻴﻒ ﺷﻴﺦ ﺍﺑﻮﺑﻜﺮ ﺟﺰﺍﺋﺮﻱ‏ (۲ ﺟﻠﺪ‏). (امید است که این تفسیر توسط رهروان ایشان به اتمام برسد).
۲- ﻓﻘﻪ ﺍﺳﻼﻣﻲ‏ (ﻧﻤﺎﺯ ﻭ ﺭﻭﺯﻩ‏).
۳- ﻓﻘﻪ ﺍﺳﻼﻣﻲ ‏(ﺑﺨﺶ ﺣﺞ‏).
۴- ﺩﺭﻭﺱ ﻳﻮﻣﻴﻪ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻛﺘﺎﺏ ‏«ﺍﻟﻤﺴﺠﺪ ﺑﻴﺖ ﻛﻞ ﻣﺴﻠﻢ‏».
۵- ﻣﺨﺘﺼﺮ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻧﺎﻣﻪ ﻣﻮﻻﻧﺎ ﺯﻳﻦ ﺍﻟﺪﻳﻦ ﺍﺑﻮﺑﻜﺮ ﺗﺎﻳﺒﺎﺩﻱ.
۶- ﻧﻘﺸﻪ ﺍﺳﺘﻌﻤﺎﺭ ﺩﺭ ﺟﻬﺎﻥ ﺍﺳﻼﻡ .
۷- ﻋﻘﻴﺪﻩ ﺍﻟﻤﺒﺘﺪﻳﻦ.
۸- ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻛﺘﺎﺏ ﺭﻭﺵ ﺩﻋﻮﺕ ﻭ ﺗﺒﻠﻴﻎ
۹- ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻧﺎﻣﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﺍﺑﻮﺑﻜﺮ ‏( ﺭﺽ‏)
۱۰- ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻧﺎﻣﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻤﺮ ‏(ﺭﺽ‏)
۱۱- ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻧﺎﻣﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﺜﻤﺎﻥ ‏( ﺭﺽ‏)
۱۲- ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻧﺎﻣﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﻲ ‏( ﺭﺽ‏)
۱۳- ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻛﺘﺘﺎﺏ ﻋﻘﻴﺪﻩ ﺍﻫﻞ ﺳﻨﺖ ﻭ ﺟﻤﺎﻋﺖ .
۱۴- ﺑﻪ ﺳﻮﻱ ﺧﺪﺍ ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻛﺘﺎﺏ ‏« ﻣﻊ ﺍﻟﻠﻪ‏»
۱۵- ﻣﻔﻬﻮﻡ ﻧﻮﮔﺮﺍﻳﻲ ﻭ ﭘﻴﺸﺮﻓﺖ ﺩﺭ ﺷﺮﻳﻌﺖ ﺍﺳﻼﻡ.
۱۶- ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺗﺒﻠﻴﻎ ﺩﺭ ﮔﻔﺘﺎﺭ ﻣﻨﺼﻔﺎﻧﻪ.

ﺳﺎﻧﺤﻪ ﺩﺭﮔﺬﺷﺖ

ﻣﻮﻻﻧﺎ ﻓﺎﺿﻠﻲ ﺩﺭ ﺻﺒﺢ ﺭﻭﺯ ﺷﻨﺒﻪ ﻣﻮرخه ۱۳۸۳/۱۲/۸ ﻫﺠﺮی ﺷﻤﺴﻲ ﻣﺼﺎﺩﻑ ﺑﺎ ۱۶ ﻣﺤﺮﻡ ﺍﻟﺤﺮﺍﻡ ۱۴۲۶ ﻫﺠﺮﻱ ﻗﻤﺮﻱ ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﺳﺎﻧﺤﻪ ﺗﺼﺎﺩﻑ ﺩﺭ ﻣﺴﻴﺮ ﺷﺎﻫﺮﻭﺩ ـ ﺳﺒﺰﻭﺍﺭ به فیض شهادت نائل شد ﻭ ﭘﻴﻜﺮ ﺍﻳﺸﺎﻥ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ دهها ﻫزار ﻧﻔﺮ ﺗﺸﻴﻴﻊ ﻭ ﺩﺭ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﺗﺎﻳﺒﺎﺩ ﺩﺭ ﺟﻮﺍﺭ ﺁﺭﺍﻣﮕﺎﻩ عارف نامی ﺷﻴﺦ ﺯﻳﻦ ﺍﻟﺪﻳﻦ ﺍﺑﻮﺑﻜﺮ ﺗﺎﻳﺒﺎﺩﻱ ﺑﻪ ﺧﺎﻙ ﺳﭙﺮﺩﻩ ﺷﺪ.
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

منبع: کانال تلگرامی مولاناسیدمحمدفاضلی موحد

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن