عقیده

هدف اصلی بعثت انبیاء علیهم السلام

هدف اصلی از فرستادن پیامبران ـ عَلَیْهِمُ الصَّلاَهُ وَالسَّلاَمُ ـ تبلیغ توحید و نفی شرک بوده است؛ چنان که ذات باری تعالى می‌‌فرمایند:

«وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّهٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ» [نحل: ۳۶]؛ «و یقیناً ما در هر امتی رسولی بر انگیختیم که: خدای یکتا را بپرستید؛ و از طاغوت اجتناب کنید.»
مراد از طاغوت هر چیزی که غیر از خدا عبادت شود. (ابن کثیر)[۱].

«وَمَا أَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِکَ مِنْ رَسُولٍ إِلَّا نُوحِی إِلَیْهِ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُونِ» [انبیاء: ۲۵]؛ «ما پیش از تو هیچ پیامبری را نفرستادیم مگر این که به او وحی کردیم که: معبودی جز من نیست؛ پس تنها مرا عبادت کنید.»
در تفاسیر ”مدارک“ و ”خازن“ «فَاعْبُدُوْنِ» به معنای «وَحِّدُونِی» تفسیر شده است[۲]؛ یعنی: مرا یگانه و یکتا بدانید و عبادت را برای ذات یگانه انجام دهید و دیگری را شریک نسازید. در ”سوره‌ی نحل“ می‌فرمایند:
«یُنَزِّلُ الْمَلَائِکَهَ بِالرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَنْ یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ أَنْ أَنْذِرُوا أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاتَّقُونِ» [نحل: ۲]؛ «اللّٰه به اراده‌ی خود، فرشتگان را همراه با وحی بر هر کس از بندگانش که خود بخواهد، نازل می‌کند تا به مردم این پیام را بیاموزند که همانا جز من معبودی نیست؛ پس از من بترسید.»
در ”جامع البیان“ آمده است:

«فَاتَّقُوْنِ؛ أَی عُقُوبَتِی، لِمَنْ عَبَدَ غَیْرِی[۳]؛ معنای ”از من بترسید“، یعنی: ”از عذاب من بترسید“؛ و آن برای کسی است که غیر مرا عبادت کند.»

خلاصه‌ی آیات این است که تمام پیامبران از جانب حق به طرف امت‌های مختلف جهت اشاعه‌ی توحید مأمور بوده‌اند تا مردم را فقط به عبادت خداوند کریم وحده لا شریک له، فرا خوانند و از عبادت غیراللّٰه باز دارند؛ زیرا که مستحق عبادت فقط اوست و عبادت غیر او شرک است.

بنابراین، باید انسان عاقل، مالک حقیقی خود را بندگی کند و همیشه فرمان‌بردار و طالب رضای او باشد تا از عذاب او نجات یابد و هیچ کدام از پیامبران، پیران [طریقت]، مجسمه‌ها[۴]، بت‌ها و… را با او در ذات و در صفات همتا قرار ندهد که این نا امیدی از رحمت است.

٭ نا امید از رحمتت شیطان بُوَ[۵] ٭

امام مسلم ـ رَحْمَهُ اللّٰهِ عَلَیْهِ ـ روایت می‌کند [که عمرو بن عبسه ـ رَضِیَ اللّٰهُ عَنْهُ ـ از پیامبر ـ صَلَّى اللّٰهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ ـ پرسید]:

«بِأَیِّ شَیْءٍ أَرْسَلَکَ؟» قَالَ: «أَرْسَلَنِی بِصِلَهِ الأَرْحَامِ وَکَسْرِ الأَوْثَانِ وَأَنْ یُوَحَّدَ اﷲُ وَلَا یُشْرَکَ بِهِ شَیءٌ»[۶]؛ «اللّٰه تو را برای چه هدفی فرستاده است؟» فرمود: «اللّٰه مرا فرستاده تا به صله رحمی دستور دهم و بت‌ها را بشکنم و مردم را راه‌نمایی کنم تا اللّٰه را یگانه قرار دهند و با او هیچ چیزی را شریک نسازند.»

یعنی: هدف از ارسال پیامبر ـ صَلَّى اللّٰهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ ـ اظهار توحید و ردّ معبودان باطل[۷] و دستور دادن به برقراری ارتباط با خویشاوندان است؛ چون بریدن از وارثان و قطع رابطه با آن‌ها از رسوم کفر می‌باشد[۸].

نوشته‌ی:
حضرت مولانا عبدالواحد سیدزاده
معروف به حضرت صاحب

برگرفته از کتاب: احسن المقصود.

[۱]. تفسیر ابن کثیر (۴/۱۹۴). [۲]. تفسیر خازن (۳/۲۵۸)؛ و تفسیر مدارک (على هامش تفسیر الخازن: ۳/۲۵۸). [۳]. جامع البیان؛ معروف به تفسیر طبری (۱۴/۵۳). و نگا: ابن کثیر (۴/۱۸۰). [۴]. لذا غلو نمودن در پیکره‌ها و مجسمه‌های شخصیت‌ها بنابر شباهت به بت‌پرستی نیز حرام می‌باشد. «حسین‌پور». [۵]. مصرع اوّل: بحر الطاف تو بی پایان بود. (عطار، پندنامه، مناجات: ص: ۵). [۶]. صحیح مسلم، صلاه المسافرین وقصرها (۸۳۲). [۷]. در صحیح بخاری آمده است که: «هرقل از ابوسفیان پرسید: این شخصی که به گمان خود پیامبر است، شما را به چه امر می‌کند؟ ابوسفیان جواب داد: به ما دستور می‌دهد که فقط اللّٰه را پرستش کنید و با او هیچ چیزی را شریک قرار ندهید.» کتاب بدء الوحی (۷). [۸]. مأموریت اساسی صحابه رضی الله عنهم هم تبلیغ توحید بوده است؛ به دلیل آن‌که پیامبر صلى الله علیه وسلم وقتی معاذ را به یمن فرستاد به او فرمود: «إِنَّکَ سَتَأْتِی قَوْمًا أَهْلَ کِتَابٍ، فَإِذَا جِئْتَهُمْ فَادْعُهُمْ إِلَى أَنْ یَشْهَدُوا أَنْ لاَ إِلَهَ إِلَّا اللّٰهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللّٰهِ»؛ «شما نزد قومی از اهل کتاب می‌روی، پس وقتی به آن‌ها رسیدی، آن‌ها را دعوت بده تا گواهی دهند به این‌که جز اللّٰه معبودی نیست و محمّد پیامبر اللّٰه است.» صحیح بخاری، الزکاه (۱۴۹۶).
نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن