رسول الله صلی الله علیه وسلم

وظیفه امت در قبال رسول الله صلی الله علیه وسلم

وظیفه امت در قبال رسول الله در چهار امر خلاصه می شود:

اول اطاعت از پیامبر صلی الله علیه وسلم؛ چنان‌که قران مجید می فرماید: ﴿یَا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَلَا تُبْطِلُوا أَعْمَالَکُمْ﴾ [محمّد: ۳۳]. عدم اطاعت از الله سبحانه و تعالی و پیامبر صلی الله علیه وسلم سبب ابطال اعمال انسان مسلمان می شود.

دوم محبت پیامبر صلی الله علیه وسلم؛ بعد از اطاعت، حق پیامبر صلی الله علیه و سلم محبت است؛ یعنی اینکه ما پیامبر را از همه مخلوقات بیشتر دوست داشته باشیم، چنان‌که خداوند متعال در سوره مبارکه احزاب به همین مطلب اشاره می‌فرماید: ﴿النَّبِی أَوْلَى بِالْمُؤْمِنِینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ﴾ [آیه: ۴]. در این باره واقعات مختلفی نسبت به محبت اصحاب نسبت به پیامبر صلی الله علیه وسلم نظیر فاطمه بنت یزید، ابو دجانه، جابر بن عبدالله انصاری و بلال حبشی و… وجود دارد و اصحاب و یاران زندگی را بر همین اصول بنا می‌کردند که در همه حال از ایشان اطاعت کرده و نسبت به ایشان محبت داشته باشند.

سوم تعظیم پیامبر صلی الله علیه وسلم؛ بعد از حق محبت، حق تعظیم است و تعظیم حق جداگانه‌ای است و صحابه به همین صورت بودند که روایات اسامه بن شریک، بریده و براء و عمرو بن عاص گویای این مدعا است که وقتی در خدمت پیامبر بودند سرهایشان چنان پایین بود که گویا بالای سرشان پرندگان نشسته‌اند و این همه به خاطر تعظیم به ایشان بود.

چهارم تکریم پیامبر صلی الله علیه وسلم؛ حق دیگر پیامبر صلی الله علیه و سلم درود و صلوات است، چنان‌که خداوند در سوره احزاب به این مطلب اشاره نموده است: ﴿إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا﴾ [آیه: ۵۶]؛ گویا خداوند می‌خواهد هم‌چنان‌که حضرت رسول صلی الله علیه وسلم در جمع فرشتگان تعریف می‌شود، اهل زمین نیز ایشان را مورد تعریف و تمجید قرار دهند.

غربیان و مستشرقان به این نکته پی برده‌اند که آنچه مسلمانان را ضعیف می‌گرداند این است که این حقوق و اصول در میان مسلمان تضعیف شود. امروزه غرب در پروژه اسلام ستیزی که از ۲۰۰ سال قبل آغاز نموده است، سعی بر این دارد که دو امر را در ذهن مسلمانان جایگزین کند: ۱- پیامبر را عرفی جلوه دهد؛ یعنی اینکه اگر شما عکس او را بکشید یا کاریکاتور او را در مجلات بگذارید، اشکال ندارد؛ لذا آن محمدی که وصف او در تفاسیر و احادیث آمده است، از ذهن مسلمانان بیرون رفته و این توصیف جدید جایگزین شود. ۲- تقدس زدایی از چهره پیامبر صلی الله علیه وسلم و قرآن مجید وغیره است.

و برای همین هدف به ساخت انواع فیلم‌ها و کاریکاتورها روی می‌آورند و در این فیلم‌ها به دنبال اهداف ذیل هستند: ۱-خشن نشان دادن اسلام ۲-فقیر جلوه دادن اسلام و مسلمانان ۳- بی فرهنگ بودن مسلمانان ۴- لذت جویی در اسلام.

مولانا محمد صدیق حقانی( خطبه جمعه مسجد جامع صدیق اکبر: ۳/ ۱۱/ ۹۳ )

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن