فرهنگ و جامعهیادداشت

وقتی عوام از سیاست می گویند!

نویسنده: کتایون محمودی

سیاست از مقوله هایی است که وارد شدن به حوزه و حیطه اش ، به تخصص نیاز دارد و معمولا همه ، در اولین واکنش ، خود را از آن بری می دانند و از نزدیکی به آن ، حاشا دارند.

تنها کلمه ای که هزار تعبیر و معنا دارد ، جالب آن که همه ی تعریف ها هم چنانی بی ربط نیستند و جالب تر این که ، همه تعریف خودشان را قبول دارند.

یکی عملکرد های دوگانه را معنای سیاست می داند ،یکی فریب و دغلکاری، یکی وارونگی حقیقت، یکی…….

خارج از تعاریفی که میان کتاب ها، جاخوش کرده اند و طوطی وار حفظش می کنیم، باید پذیرفت که سیاست ، از همان تعابیر معلقی است که به روز و بسته به حوادث ، رنگ می گیرند و رنگ می بازند.

حادثه خیز بودن خاورمیانه ، به مردمش این اجازه را می دهد که همه سیاست را به زعم خودشان تعریف کنند.

نوسان قیمت نفت در این منطقه استراتژیک، رابطه ی مستقیمی با تغییر مفهوم سیاست دارد، منطقه ای که با درگیر شدن یه وجب از خاکش، معنی سیاست را هم دچار تغییر می کند، وقتی قیمت نفت پایین بیاید ،‌سیاست در ترفند کشورهای خریدار تعبیر می شود که می خواهند نفت مفت، تور بزنند، وقتی جنگ رخ می دهد و قیمت نفت بالا می رود ، باز هم معنی این لغت ، شکل تازه می گیرد.

چیزی که نمی شود از کنارش راحت گذشت ، تصویر مردان سیاست از دیدگاه مردم است ، معمولا این طیف از مردمان ، زیاد مقبول نیستند.

world puzzle 300x154 - وقتی عوام از سیاست می گویند!در تعریف عوام،‌ سیاست مداران، دو چهره دارند، با همدیگر در تعارضند و جلوی دوربین و برای فریب افکارعمومی ، به روی هم لبخند می زنند…این لبخندهای سیاسی هم، خودش مقوله ی اسرارآمیزی است که وقتی تحویل هم می دهند؛ یعنی: می خواهند مردم ندانند که چقدر بینشان شکرآب است!

بین ایرانی ها ، حرف های سیاسی و معنی سیاست، مدت هاست که رسما ، وارد ادبیات محاوره و جلسات خانوادگی و کاری و حتی دونفره شده و همه در آن کمی تا قسمتی تبحر دارند…

مردم اخبار را بیشتر از هر زمان دیگری گوش می دهند و همیشه آن را دروغ می پندارند . وقتی در اخبار رسمی ، خبری درج می شود ، ناخودآگاه مردم آن را وارونه تعبیر می کنند و هنکامی که می پرسی، چرا؟ می گویند: این سیاست است و ما از پشت پرده ها خبر نداریم ، بنابراین می دانیم که چنین نیست !

بیشترین حرف های سیاسی را مردم جاهای می زنند که همدیگر را نمی شناسند و حضورشان موقتی است، داخل اتوبوس و تاکسی و صف بانک و مایحتاج عمومی.

فضا و جو سیاست زدگی ، وقتی رونق می گیرد که سیاسیون عملکرد مقبولی از نظر مردم ندارند و چون مردم از آنها ناراضی اند ، به خودشان حق می دهند که نقدشان کنند و به سیاست بازی متهمشان کنند.

زیر مجموعه این واژه، تا دلتان بخواهد زیاد است، وقتی چیزی آزارشان می دهد ، می گویند: سیاست خودشان است ، ما را گول می زنند، وقتی چیزی را درست نمی فهمند، می گویند: با سیاست بازی ، قایمش کرده اند….وقتی از عملکرد کسی راضی
باشند ، بازهم می گویند: پیچ و خم های سیاست را خوب می داند …..

خلاصه ، آن قدر مفهوم این واژه ، دامنش پر چین است که گاهی ، حادثه ای زیرش قایم می شود و هرگز حقیقتش آشکار نمی شود.

این واژه ی غریبه ، حالا آنقدر بین ما صمیمی است که انگار خودمان خلقش کرده ایم و بدون وجودش ، حفره ای ایجاد می شود.

شاید باید سیاستمداران در کارهایشان تجدید نظر کنند ، تا حداقل نمره ی مقبولی از مردم بگیرند و این تم منفی را بزدایند و با مردم رو راست باشند ، تا بدترین چهره ی زمان خود نباشند…

منبع: دانشنامه اسلامی تبیین

نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار