یادداشت

ویتوی همیشگی امریکا بر ضد فلسطین

نوشته:‌ د. تیسیر رجب التمیمی

ترجمه: عبدالخالق احسان

ایالات متحده امریکا در شورای امنیت ملل متحد از حق ویتوی خود بر ضد رد تصمیم ترامپ مبنی بر اعلان قدس به حیث پایتخت نظام غاصب اسرائیل، استفاده نمود. این دلیل جدیدی است بر این که اداره امریکا تصمیم قانونی و درست بین المللی را نقض و تخریب نموده و صفت الزام آور بودن را از آن سلب می کند. در واقع امریکا به جهانیان اعلان می کند که هیچ روزی به مسئله صلح اعتنای نکرده، علاوه بر آن دلیلی دیگری است بر این که امریکا تروریسم واقعی در جهان را به خصوص در قضیه فلسطین مورد حمایت قرار می دهد.

بسیاری از کشور ها و سازمان ها و شخصیت های جهانی در مقابل این تصمیم امریکا و ویتوی آن، واکنش نشان داده و آن را شگفت آور و عجیب تلقی کرده اند. آیا می توان از امریکا موقف گیری پاک و سالم انتظار داشت؟ آیا این موقف حمایت از نظام غاصب اسرائیل غافلگیرانه است؟ مگر چنین نیست که همیشه امریکا از حق ویتوی خود برای تأیید باطل و اسرائیل جلاد و ستمگر و تجاوز استفاده نموده است؟

این عکس العمل های شگفت زده، مرا به حیرت انداخت، در حالی که این اولین ویتوی امریکا ضد شهر مقدس ما و قضیه فلسطین نیست، شورای امنیت از نخستین جلسات خود در ۱۹۴۶م شاهد دها ویتوی امریکا بخاطر از بین بردن تصمیم های بوده که برای محکوم کردن صهیونیزم غاصب و اجراآت ظالمانه اش در فلسطین اشغالی و بیرون کردنش از فلسطین اتخاذ می گردید.

اینک می خواهیم به گونه مثال به چند مورد اشاره کنیم نه به گونه حصر و بررسی همه ویتو های امریکا:
۱- به تاریخ ۲۵/۳/۱۹۷۶م امریکا طرحی را که نیروهای اسرائیل را وادار به حمایت از امکان مقدسه می کرد، ویتو نمود.

۲- در ماه ششم سال ۱۹۷۶م گزارشی را که مهمترین طرح های آن بهره مند شدن ملت فلسطین از حقوق واقعی شان بود، توسط امریکا ویتو شد، این طرح در تصمیم شماره ۳۲۳۶ مجمع عمومی ملل متحد تصویب شد و بین سال های ۱۹۷۶ و ۱۹۸۰ چهار مرتبه به شورای امنیت مطرح گردید و هر چهار بار توسط امریکا ویتو شد.

۳- به تاریخ ۲۰/۸/۱۹۸۰م امریکا از تصویب تصمیم بین المللی شماره ۴۷۸ امتناع ورزید که در آن عدم رسمیت شناختن قانون اسرائیل در مورد قدس نیز شامل بود.

۴- به تاریخ ۲۰/۴/۱۹۸۲م طرح محکوم کردن حادثه هجوم به مسجد اقصی مبارک از طرف امریکا ویتو شد، در آن هجوم سرباز تروریست “هاری غولدمان” از ارتش اشغالگر خون آشام اسرائیل که تابعیت امریکایی هم داشت، قبه الصخره را مورد حمله قرار داده و وارد مسجد شده و به طرف نمازگزاران آتش گشود که در نتیجه آن دو فلسطینی نمازگزار شهید شده و شصت فلسطینی دیگر زخمی گردید.

۵- به تاریخ ۱۵/۲/۱۹۸۳م طرحی را که کشتار بی رحمانه پناهندگان فلسطینی در صبرا و شاتیلا در لبنان را محکوم می کرد، نیز امریکا ویتو نمود، در آن کشتاز ظالمانه که ارتش ستمگر اسرائیل به راه انداخته بود به مدت سه روز ادامه داشت و در آن بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ فلسطینی شهید شدند که شامل بزرگسالان، زنان وکودکان می گردید.

۶- به تاریخ ۳۰/۱/۱۹۸۶م، امریکا طرح قانونی را ویتو کرد که پایمال کردن حرمت مسجد الاقصی توسط اسرائیل را محکوم می کرد و گمان نادرست یهود که قدس را پایتخت اسرائیل می پنداشت، مردود می دانست.

در آن وقت، تلاش های زیادی توسط گروهک های تندرو یهودی جریان داشت که هدف شان نابود سازی مسجد الاقصی بوده و آنان از سلاح و بمب های دستی و وسایل انفجاری استفاده می نمودند. نگهبانان مسجد اقصی از سال ۱۹۸۲ این تلاش های مذبوحانه را خنثی می کنند و در سال ۱۹۸۶م یک خلبان از ارتش اسرائیل با استفاده از طیاره جنگی می خواست که موشکی را به سمت مسجد اقصی مبارک شلیک کند که خوشبختانه این تلاش به شکست مواجه شد.

۷- به تاریخ ۱۷/۳/۱۹۹۵م امریکا تصمیمی که از اسرائیل می خواست، مصادره زمین های عرب ها در قسمت شرقی قدس را متوقف سازد، ویتو کرد، اسرائیل به منظور ایجاد تغییر بنیادی در وضعیت جغرافیایی قدس، زمین های زیادی از فلسطینیان را غصب نمود که در نتیجه مردم فلسطین در قدس از اکثریت به اقلیت تبدیل شده اند.

۸- به تاریخ ۴/۳/ ۱۹۹۷م تصمیم بازداشتن اسرائیل اشغالگر از شهرک سازی در شرق شهر قدس اشغالی را ویتو نمود.

۹- به تاریخ ۲۱/۳/۱۹۹۷م مورد دیگری را نیز امریکا ویتو کرد، این بار طرح جلوگیری از شهرک سازی یهودیان در کوه “أبو غنیم” بود؛ این یکی از بزرگترین شهرک سازی ها در شهر قدس می باشد، نیروهای اشغالگر اسرائیلی در دهه نود به ساختن این شهرک بزرگ با وجود مخالفت های جدی فلسطینیان، اقدام نمود که متأسفانه تلاش های فلسطینیان بی نتیجه ماند.

۱۰- طرحی را ویتو کرد که فلسطینیان آن را پیشنهاد نموده و سوریه به نام مجموعه عربی آن را به ملل متحد تقدیم نمود، این طرح برای مخالفت به اعمار دیوار در کناره غربی توسط اسرائیلیان بود، این بنا در سال ۲۰۰۲ به استدلال به این که امنیت یهودیان تأمین شود آغاز گردید که در واقع هدف آن سپردن قسمت زیادی از سرزمین های فلسطینیان به اسرائیلیان بود،‌ و هدف دیگر آن فشار بر فلسطینیان و قطع ارتباط بین شهر ها و قریه ها و گردهمآیی های فلسطینیان بوده است.

۱۱- به تاریخ ۱۶/۷/۲۰۰۳م امریکا طرح حمایت از یاسر عرفات را ویتو کرد که بر ضد تصمیم نابودی او توسط کلیسای اسرائیلی مطرح گردیده بود.

۱۲- به تاریخ ۲۳/۱۲/۲۰۱۶م ترامپ بعد از برنده شدن اش در انتخابات ریاست جمهوری امریکا از اوباما خواست که از حق ویتوی خود بر ضد محکومیت ادامه شهرک سازی ها در کناره غربی و قدس اشغالی استفاده کند؛ اما این بار ایالات متحده امریکا از حق ویتو استفاه نکرد،‌ نه بخاطر نزاهت و انسانیت و محبت فلسطینیان؛ بلکه بخاطر به حرج انداختن رئیس جمهور و ایجاد مشکلات سیاسی در مسیر اداره جدید بود.

۱۳- و در اخیر به تاریخ ۱۸/۱۲/۲۰۱۷م ویتوی امریکا در مورد موضوع مورد بحث بود؛ این طرح توسط مصر پیشنهاد شد که خواستار الغای به رسمیت شناختن قدس به حیث پایتخت اسرائیل توسط امریکا بود و این طرح را ۱۴ عضو شورای امنیت تأیید کرده و خواستار احترام به فیصله های بین المللی شدند که تأکید دارد که قدس سرزمین فلسطینی اشغالی می باشد و اما تنها امریکا ویتو نمود.

از بررسی و تحلیل حوادث مخصوص قضیه فلسطین در شش دهه اخیر یا بیشتر، هر کسی که عقل داشته باشد، می داند که ملل متحد در سال ۱۹۴۵م بخاطر ضایع ساختن فلسطین و سرزمین آن و مشروعیت بخشیدن به اشغالگری اسرائیل تأسیس شده است، همین سازمان نظام غاصب صهیونیستی را تأسیس نموده و آن را به رسمیت شناخته و از او حمایت نمود؛ اما در مقابل به دولت فلسطینی اعتنای نکرده و به فیصله های خود در مورد بازگشت پناهجویان فلسطینی عمل نکرده در حالی که به زور آهن و آتش فرار کرده بودند و تنها به اموری پایبند گردیده که به نفع اسرائیل اشغالگر بوده است.

لذا سازمان ملل متحد فقط تصمیم های را اجرا می کند که به مصلحت دولت های نیرومند باشد،‌ تا تسلط آنان بر دولت های ضعیف و ملت های ناتوان بیشتر شده و بر مقدرات و سرمایه های شان سیطره یابند؛ بر علاوه حق ویتو را به پنج دولت بزرگ استعماری دادند که اعضای دایمی شورای امنیت می باشند، در نتیجه می توان گفت که پناه بردن به شورای امنیت و سازمان ملل متحد اشتباه بزرگ سیاسی است؛ چون هیچ وقت به مصلحت ما دستوری صادر نمی کنند و اگر دستوری بخواهند صادر کنند،‌ حق ویتو در کمین است و در واقع امریکا ازین حق ویتوی خود برای از بین بردن حقوق فلسطینیان و مشروعیت اسرائیل اشغالگر استفاده می کند.

لهذا تأکید می کنیم که بر ما لازم است تا امور خود را به این سازمان محول نکرده و به عدالت وهمی آن اعتماد نکنیم و خود مان برای تحقق آرزوهای ملت فلسطین و آزادی سرزمینش تلاش نماییم.

برچسب ها

عبدالخالق احسان

ستاد عبدالخالق احسان در سال 1364 هجری شمسی در قریه آبخدایی مربوط ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات افغانستان در یک خانواده متدین و علم دوست چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفته و برای ادامه تحصیل شامل دارالعلوم فخرالمدارس - هرات گردیده و در سال 1383 از صنف دوازدهم دارالعلوم فارغ گردید. در سال 1384 شامل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل شده و در سال 1387 با دریافت مدرک لیسانس فارغ گردید. سوابق تدریس: 8 سال معلم سابق لیسه خصوصی آینده سازان . معلم دارالعلوم خصوصی شاه ولی الله دهلوی. عضو هیئت تحریر ماهنامه معرفت، ارگان نشراتی جمعیت اصلاح افغانستان دفتر ساحوی هرات ( انجمن اخلاق و معرفت ) مترجم و نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 4 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن