یادداشت

و زمین بار دیگر لرزید

نویسنده: یعقوب شه بخش

بی‌قرار شدن‌های زمین برای ما آدم‌ها معمولاً تبعات تلخ و دردآوری در پی داشته است. ما خاطره‌های خوشی از این بی‌قرارشدن‌ها نداریم. هنوز به یاد داریم طعم تلخ‌ زلزلۀ بم را. کشته شدن بیش از ۲۵ هزار نفر و مجروح شدن بیش از ۵۰ هزار نفر و بی‌خانمان شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر را.

شب گذشته زمین بار دیگر لرزید. این بار در غرب کشورمان. در کرمانشاه، دیار غیورمردان کورد. حادثه‌ای دلخراش که گفته می‌شود بیش از ۳۰۰ نفر از هموطنان ما در اثر آن آسمانی شده‌اند. روح‌شان شاد، و اجر و صبر سهم بازماندگان‌شان باد.

باری، روزنامه‌نگاری در واکنش به این حادثه نوشته است: «گویی زلزله رسم دارد، هر چند صباح داغی به دل بنشاند. حالا نوبت کرمانشاه است. می آیی، می لرزانی، می روی و نمی دانی با رفتنت چه آتشی به دل ما می زنی.»

از این منظر می‌شود به پدیدۀ زلزله نگاه کرد و زبان به گلایه و اعتراض گشود.

zelzele 3 300x200 - و زمین بار دیگر لرزیدکمی عمیق‌تر هم می‌شود نگاه کرد و از زلزله درس گرفت. درس ناپایداری دار دنیا را. اینکه ما انسان‌ها به هر نقطه‌ای از دانش و تکنولوژی و قدرت برسیم، باز در برابر برخی پدیده‌ها عاجزیم و کاری جز گلایه و اعتراض از دست‌مان برنمی‌آید.

زلزله می‌آید، می‌لرزاند و می‌رود، آتش به دل هم می‌زند تا یادمان باشد ما انسان‌های ضعیف همه کارۀ این عالم نیستیم. ذات دیگری که در کلام جاویدش خود را «خلّاق علیم و قدیر» معرفی کرده و دعوت‌مان نموده تا دربارۀ آفرینش زمین و آسمان بیشتر بیندیشیم، همۀ امور این عالَم را مدیریت می‌کند.

از آن ذات «علیم و قدیر» که چه بسیار مهربان هم است، مسئلت دارم داغ هموطنان دردمندمان را خود التیام ببخشد. او می‌شنود صدای ما را.

منبع: قلم، ادب، فرهنگ و رسانه

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن