یادداشت

پیام ضیافت افطاری روحانی با اهل سنت

در کشورهای مختلف مردم به مناسبت‌ها و بهانه‌های مختلف به دیدار یکدیگر می‌روند و به مضمون ضرب‌المثل بلوچی «مهر په دیدارء بیت/محبت با دیدار به‌دست می‌آید و پایدار می‌ماند» عمل می‌کنند. مسلمانان با توجه به فرهنگ اسلامی و ملی خودشان توجه خاصی به دو عید سعید فطر و قربان و ماه پرخیر و مبارک رمضان دارند. در ماه پرفیض رمضان سفره‌های افطار در مساجد و اماکن عمومی پهن می‌شود و مسلمانان در حد توان لحظات ملکوتی و مبارک افطار را به کام یکدیگر شیرین می‌کنند. سفره‌های افطاری مساجد، اماکن ثابت و بی‌غرضی برای تقویت و تثبیت تعاون و خیرخواهی و اجتماعیت هستند.

در این میان، سیاسیون و اهل حکومت هم توجه خاصی به چنین مناسبت‌ها و فرصت‌هایی دارند. به‌عنوان مثال، سیاست‌مداران پاکستانی، اعم از دولتمردان و رهبران اپوزیسیون برای تقویت صفوف خودشان به «دیپلماسی افطار» روی آورده‌اند؛ رهبران و نمایندگان احزاب عمدۀ مخالف دولت عمران خان یکشنبه ۲۹ اردیبهشت در «زرداری هاوس» کراچی گردهم آمدند. بر سفرۀ افطار «بلاول بوتو زرداری»، رهبر حزب مردم، نشستند و مشورت کردند چگونه دولت را بیشتر تحت فشار قرار دهند و بعد از عید فطر مردم را به خیابان‌ها بکشانند.

این دیپلماسی در ایران نیز مورد توجه است؛ مسئولان در سطوح مختلف و نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی از این دیپلماسی استفاده می‌کنند. در یکی از این موارد، حجت‌الاسلام روحانی جمع قابل توجهی از نخبگان اهل سنت مناطق مختلف کشور را به ضیافت افطار دعوت کرد؛ سخنان برخی از آنان را شنید و سخنانش را به این نخبگان نیز رساند. تیم رئیس‌جمهور سال گذشته نیز چنین ضیافتی را ترتیب داده بود و «گلایه‌های» برادران اهل سنت خود را شنیده بود.

ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با مسئولین عالی‌رتبۀ کشور همواره یکی از خواسته‌های نخبگان و فعالان اهل سنت بوده است؛ خواسته‌ای که دیر به دیر و به‌صورت محدود گاهی برآورده می‌شود. نخبگان اهل سنت نیک می‌دانند که بهترین گزینه که منافع همه را تأمین می‌کند، پیگیری قانونی و مستمر مطالبات از مجاری قانونی و متعارف است. نخبگانی که دغدغۀ شخصی و جناحی ندارند و احقاق حقوق اهل سنت را به نفع کل ملت می‌دانند، قطعا از دیدار مستقیم با مسئولان و اصحاب اختیار استقبال می‌کنند. آنان خوب می‌دانند «تا نگرید طفل، کی جوشد لبن» و خداوند بی‌جهت امر نفرموده «وذکر فإن الذکری تنفع المؤمنین».

نخبگانی که به نمایندگی از سایر نخبگان اهل سنت در دیدار اخیر با رئیس‌جمهور پشت تریبون قرار گرفتند، بار دیگر مطالبات اهل سنت را به ایشان یادآوری کردند و وعده‌های انتخاباتی روحانی را پیش روی ایشان گذاشتند. از میان این نخبگان، جناب مولانا عبدالحمید با صراحت و جدیت بیشتری به بیان دغدغه‌های اهل سنت پرداختند و «گفت‌وگو و گفتمان» را یک اصل قرار دادند. اصلی که باعث شد امثال ایشان رنج سفر به جان خرند و گرداگرد میز افطار با رئیس‌جمهور بنشینند. بدون شک اصولی همچون «گفتمان» و «خیرخواهی» شخصیتی چون مولانا عبدالحمید را وامی‌دارد تا همراه دلسوزانی دیگر به تهران بروند و تلنگری بزنند به کسانی که با رأی خود آنان راهی پاستور کرده‌اند. وقتی مولانا عبدالحمید صراحتا گفت‌وگو حتی با دشمنان درجۀ یک را هم اصولا مشروع می‌داند،‌ چگونه می‌تواند از گفت‌وگو با رئیس‌جمهور کشور خودش ابا بورزد. متهم کردن این افراد و شخصیت‌ها به تملق و چاپلوسی و بی‌فایده دانستن چنین دیدارهایی، قطعا دور از انصاف است.

از طرفی، رئیس‌جمهور با این ضیافت بار دیگر اذعان کرد اهل سنت بخشی مهم و جدایی‌ناپذیر از ملت بزرگ ایران هستند. او به درستی اهل سنت را «مرزدارانی صدیق» خواند و البته صراحتا به حضور اهل سنت در مناطق مرکزی و بالاخص تهران اشاره کرد. آقای روحانی به اهل سنت پیام فرستاد که ما شما را به رسمیت می‌شناسیم و برای شما احترام زیادی قائلیم، اما برای باز کردن گره‌ مشکلات دستمان باز نیست. امید است جناب رئیس‌جمهور در ماه‌های مانده به پایان دولتش نهایت تلاشش را برای تحقق وعده‌های انتخاباتی‌اش انجام دهد و نهادها و ارگان‌های مختلف که زیر چتر جمهوری اسلامی ایران قرار دارند، اجازه ندهند یأس و نومیدی در جامعه بین آحاد مختلف ریشه بدواند. قوای دیگر در این زمینه باید معین و همراه دولت باشند تا درخت تنومند اتحاد و همدلی در کشور پربارتر گردد و دشمنانی که چشم طمع به تفاوت‌ها دوخته‌اند و درصدد تبدیل این تفاوت‌ها به تضادها هستند، ناامید شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن