دین و دعوت

پیشنهادی به جریان‌های اسلامگرا

نویسنده: سمیع الله داعی

اغلبا انگشت انتقاد بسیاری از دانشمندان متوجه شما می‌شود، گاهی به کم کاری و گاهی هم به پنهان کاری متهمید، اما در این میان آنچه که شما و طرفداران تان از آن رنج می‌برد مسئله صامت بودن منبعی است که شما به آن در عملکرد های سیاسی‌تان استمداد جسته‌اید،

بله! سیکولارها و روشنفکرنماها با اعمال اخلاقی و کنش‌های اجتماعی شما بر سر مهراند و آغوش آنها آسوده‌ترین مکان برای این‌گونه فعالیت‌ها است. اما نقد و نظر توهین و برچسب آن‌ها؛ بالای عملکرد سیاسی شما است، آن‌ها شما را خیلی کوچک‌تر از این می‌پندارند که بر اریکه قدرت تکیه زنید و امر نهی کنید، حتا با بخش‌های سیاسی شریعت نیز سازگار و همسو نیستند!

پس در ” فقه سیاسی ” تان تحول بیاورید

1423611846 300x300 - پیشنهادی به جریان‌های اسلامگرابله ! در مفاهیم و چگونگی إعمال آنها تغییر بنیادی بیاورید مفاهیم را به گونه ی عرضه کنید که افراد جامعه دلبسته و شیفته آن‌ها گردند نه اینکه با چماق مرتجع و واپس‌گرا به سوی شما تشریف بیاورند.

مفهوم ” خلافت ” را از سر بازرسی و بازکاوی کنید، و لباس جدیدی به آن بپوشانید، سال‌ها کوشیدید که در “فقه معاملات و عبادات” اجتهاد و نوگرایی را نهادینه سازید، خوب عین همین کار را با “فقه سیاسی و فقه اقتصادی” اسلام نیز انجام دهید مطمئن باشید که اگر تجدید و نوگرایی را در مفاهیم “فقه سیاسی اسلامی” به وجود بیاورید، بازار نظام‌های دموکراسی، لیبرالیزم و هیومنیزم شکست می‌خورد و متاع آن‌ها به سود جوامعی است که در بستر آن تولد شده‌اند و از آن سر بلند کرده‌اند. امروز قیمت بها شدن آن‌ها به علتیست که شما نوگرایی را نامشروع می‌پندارید.

امتحان کنید مطمئن باشید که ضرر نمی‌کنید.

نمایش بیشتر

سمیع الله داعی

* سردبیر دوهفته نامه دنیای جوان * نویسنده * استاد دانشگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار