صحابه و اهل‌بیت

پیش درآمدی کوتاه بر روابط صمیمانه صحابه – رض – با همدیگر

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

پیش در آمدی کوتاه بر روابط صمیمانه صحابه – رض – با همدیگر

درصد حجم میانه ی صحابه – رض – با یکدیگر، جنبه ارتقایی داشته که نمونه های گوناگون بارز آن، به شکل پراکنده در بطن کتب مختلف تفسیر، حدیث، تاریخ و . . . به وفور یافته می شوند .

وقتی که پژوهشگر بر آمده منصفی در آهنگ واکاوی دقیق بیوگرافی صحابه – رض – بر می آید به طور ضربتی متوجه می شود که آنان ( صحابه)، توانایی برجسته ای برای ایجاد حلقه ارتباطی با همدیگر داشته و هیچ گاه امکان نداشت که یکی از آنها، به جهت وجود اختلافات جانبی و دگر اندیشی در زمینه خاصی، به کینه توزی رو آورده و بدنه شبکه ارتباطی خود را به خاطر اغراض شخصی با دیگری نیز به هم بریزد .

مجموعه فاکتورهایی کلیدی که صحابه – رض – را به بر قرارگیری روابط دوستانه با همدیگر در صحنه اجتماعی تحریک می نمودند . عبارتند از :

* تربیت و آموزش صحیح آنان از ناحیه آنحضرت – ص – که بر مبنای معیارهای ناب الهی که توسط پیک وحی به ایشان – ص – ابلاغ می شد، شکل گرفت .

* آگاهی دقیق از کلکسیون متون آیات و احادیثی که راجع به سوژه بر قراری رابطه حسنه با همدیگر تاُکید و اقدام حسنه بهنگام به آنها جهت بهبود بافت زندگی اجتماعی خود در قالب آنها .

* همکاری جانانه آنان در زمینه های گوناگون جهت ایجاد جامعه سالم که عاری از هر گونه نابهنجاری های اخلاقی، فرهنگی و . . . باشد .

جمگلی عوامل فوقانی، حاکی از آنند که هموراه یاران راستین آنحضرت – ص – از ایجاد کانال ارتباطی خدا پسندانه با یکدیگر، پیشواز کرده و هیچگاه بابت موضوع مورد نظر، دنبال منافع شخصی نبودند .

جهت آگاهی بیشتر برای چگونگی روابط متین صحابه – رض – با یکدیگر می توان به دو منبع محکم ” کتاب و سنت ” مراجعه تا محرز گردد که به چه شیوه، همگی فرایند های خدا پسندانه آنان، جهت توسعه شبکه  ارتباطی خود با همدیگر، جنبه خارجی به خود اتخاذ کرده و در آن دو ( منبع ) به شکل زیبنده سوژه موسوم به تصویر کشیده شده است . در نتیجه، آنی ترین ابهامی در این راستا باقی نمانده و خواننده منصف را به وادی ضلالت نیز جهت دهی نمی نماید.

بنابراین، وجود نگاه منصفانه راجع به روابط صادقانه صحابه – رض – نسبت به همدیگر باعث می شود که آدمی اختلافات جزئی پیش آمده میان آنان را زیاد اهمیت نداده و به خدمات بر آمده ارایی آنها در حوزه های مختلف جهت کاشت شجره ی توحید در انحای گیتی توجه می کند تا احترام کاراکتر والای شان محفوظ و کوچکترین اهانتی به ساحت بارز آنان نیز نشود .

تاریخ :

۴ رجب ۱۴۳۹ ه – ق برابر با ۲ فروردین ۹۷ ه – ش .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن