یادداشت

چرا آمریکا سالانه بیش از یک میلیارد دلار به ارتش مصر کمک می‌کند؟

نویسنده: فیلیپ لیماری
ترجمه: پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اصلاح

بررسی تعهدات ارتش مصر در قبال کمک‌های مالی آمریکا

علی‌رغم کشتار عمومی‌ای که نیروهای مسلح مصر در دو ماه‌ اخیر در قاهره مرتکب شده و هزاران تن از طرفداران جنبش اخوان‌المسلمین را کشته‌ و زخمی‌ نموده‌اند، باز کمک نظامی-مالی آمریکا به ارتش مصر کاهش پیدا نکرده و به حال تعلیق درنیامد.

نزدیکی بین ارتش مصر و آمریکا بیش از سه دهه است که ادامه دارد و شواهد حاکی از آن است که تنها انگیزه‌ی مالی ندارد. ژنرال مارتین دیمبسی فرمانده‌ی کل نیروهای مسلح آمریکا اخیراً ضمن اعتراف به این نکته‌ی اساسی گفت: «ارتباط ما با ارتش مصر بسیار محکم بوده و آنان به رهنمود‌های ما گوش فرا می‌دهند!».

آن‌گونه که مرکز پژوهش‌های کنگره‌ی آمریکا فاش کرده، از سال ۱۹۷۹میلادی تاکنون آمریکا ۶۸میلیارد دلار به ارتش مصر کمک مالی-نظامی کرده است.

کمک یک میلیارد و سیصد میلیون دلاری آمریکا به ارتش مصر ۸۰ درصد کل هزینه‌های سالانه‌ی آن را تأمین نموده و بیش از ۳۳ درصد بودجه‌ی سالانه‌ی آن را تشکیل می‌دهد.

علاوه بر آموزش افسران مصری در مدارس آمریکایی که اهرمی دیگر جهت نفوذ در ارتش مصر قلمداد می‌شود.

روزنامه‌ی «لاتریبون دی ژنو» در شماره‌ی۹ ماه تموز نوشت: هر یک از دو مرد قوی و قدرتمند قاهره، ژنرال «عبدالفتاح سیسی» و «صدقی صبحی» به مدت یک‌سال تمام در دانشکده‌ی جنگی آمریکا آموزش -ویژه- دیده‌اند.

روزنامه‌ی مذکور به نقل از «ستیفان غیراس» استاد و مربی سابق ژنرال سیسی آورده که: «اکنون ارتباط گرم و صمیمانه‌ای میان مقامات ارشد نیروهای مسلح مصر و آمریکا وجود دارد، سالانه نزدیک به ۱۰۰افسر مصری روانه‌ی مدارس و دانشگاه‌های آمریکایی می‌شوند، در فاصله‌ی سال‌های۲۰۰۰ تا۲۰۰۹ بیش از ۱۱۵۰افسر، تقریباً ۵٫۲%کل افسران جهت آموزش‌های لازم به آمریکا فرستاده شده‌اند!».

مطابق قانون آمریکایی، به کشورهایی می‌توان کمک مالی کرد که از طریق کودتا زمام قدرت را در دست نگرفته باشد، در سال ۲۰۱۱میلادی کنگره‌ی آمریکا ماده‌ی قانونی دیگری نیز در این‌باره تصویب نمود که باید آن کشور مورد حمایت مالی آمریکا، حقوق انسان! را نیز محترم بشمارد. البته وزارت امور خارجه می‌تواند با توجه به «امنیت ملی ایالات متحده» چشم‌پوشی‌هایی در این‌باره داشته باشد.

سناتور وابسته به حزب دمکرات «با ترکیب لیهی» و رئیس کمیسیون فرعی که مسؤول نظارت و اشراف بر کمک‌های خارجی آمریکا می‌باشد، بر این باور است که با توجه به حوادث اخیر مصر، اولاً باید کمک‌های مالی به ارتش این کشور قطع شده و ثانیاً در قوانین مربوط به کمک‌های خارجی تجدید نظر شود.

نامبرده در توجیه قطع کمک‌های مالی از ارتش مصر می‌گوید: «قانون ما آشکارا بیان می‌کند که کمک‌های آمریکا باید به کشوری که در آن علیه دولت و رئیس منتخب کودتا شده، قطع شود».

اینکه چرا آمریکا ربودن رئیس‌جمهور منتخب و فروپاشی دولت در مصر را «کودتا» ننامیده، بلکه با ابراز تأسف از وضعیت پیش آمده، از ارتش مصر خواست ضمن رعایت خویشتن‌داری، در اسرع وقت ممکن قدرت را به دولتی مدنی واگذار نماید، علت آن برمی‌گردد به قانون مذکور آمریکا و مغایرت آن با ادامه‌ی کمک‌ها به ارتش مصر.

کمک‌های مالی یا‌‌ همان ستون فقرات ارتش

کمک‌های آمریکا به ارتش مصر -که از سال ۱۹۷۸میلادی پس از امضای توافق‌نامه‌ی «کمپ‌دیوید» تاکنون ادامه دارد- را آمریکایی‌ها صرفاً هدیه و بخشش مالی نمی‌دانند، بلکه از دیدگاه آنان پرداخت این کمک‌ها به منظور پاسداری ارتش مصر از مصالح و منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه است و بس!

ارتش مصر مؤظف است در قبال هدایا و تحفه‌های مالی!! که از آمریکا دریافت می‌کند، گفتگوهای سازش بین اسرائیل و فلسطینی‌ها را تقویت نموده و از رشد اسلام‌گرایی و جریانات ضد اسرائیلی در منطقه جلوگیری نماید. لازم به ذکر است که نصف کمک‌های آمریکا به ارتش مصر باید برای خریدن تجهیزات و لوازم جنگی آمریکایی هزینه شود. ارتش مصر که در گذشته از ارتش شوروی سابق کمک مالی و نظامی دریافت می‌کرد از وضعیت چندان مطلوب و پیشرفته‌ای برخوردار نبود، ولی امروزه و به لطف کمک‌های هدف‌دار آمریکا دارای ۷۷۷تانک «ابراهامز اِم۱» و ۲۲۰بالگرد و جنگنده آمریکایی «اِف۱۶» می‌باشد. وام‌دار بودن ارتش مصر به کشور آمریکا، برای اسرائیل بسیار حیاتی و سودمند است، به همین خاطر است که اسرائیل بر مقامات کاخ سفید فشار می‌آورد که تحت هیچ شرایطی کمک‌های سالانه‌اش را از ارتش مصر قطع ننماید!؛ چراکه ارتش مصر توانایی نظامی و لجستیکی کافی جهت مبارزه با اسلام‌گرایان در صحرای استراتژیک سینا را ندارد. همچنین مسؤولان بلند پایه‌ی اسرائیل بر این باورند در صورتی که آمریکا کمک‌هایش به ارتش مصر را به حال تعلیق درآورد، امکان دارد معاهدات صلح اسرائیل با مصر «کمپ‌دیوید» به شدت آسیب ببیند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن