عیدینیادداشت

چرا برخی عید را برگزار نمی کنند؟

نویسنده: دکتر جلال جلالی زاده

هنگامی که عید رمضان یا قربان فرامی رسد ,متاسفانه بسیاری از افراد شروع به بهانه اوردن وبیان سخنان نامتناسبی می کنند که با روحیه ی اسلامی نا سازگار است.بدین بهانه که یکی از عزیزان ما از دنیا رفته اند وسوگواریم وبدون او عید ما لذتی ندارد ویا هنوز هفتمین روز یا چهلم یا سالگرد ایشان سپری نشده است.ویا عباراتی که متعفن به نظر می رسد مانند اینکه خسته ایم ,ملولیم,عید امسال عید باشکوهی نیست ویا سردی است ویا چیز تازه ای ندارد .هرچند در کشور ما مانند دیگر کشورها متاسفانه اهمیت چندانی به عید داده نمی شود ویکی از کارهای خوب احمدی نژاد اهتمام به تعطیلات عید بود .
عید یک شعار ونماد وشعائر الهی است .خداوند می فرماید ;ومن یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب”
چگونه در جشن تولد ها ,فارغ التحصیلی هاوازدواج ها این همه هزینه می شود اما در عید عبادت وپرستش باید به تعلیل وتوجیه پرداخت؟
عید مهمانی خداست وخداوند میزبان ماست ,دعوت خداوند را رد نکنیم واز شأن آن نکاهیم .برسر سفره خداوند بنشینیم وشادی نمائیم .زیرا اسلام دین شادی وسرور است .لباس عزا را که مخالف سنت پیامبر وفطرت پاک انسانی است از تنمان در آوریم .استعداد ها را شکوفانمائیم وعواطف را تقویت کنیم.
پیام هایی رد وبدل می شود که از رفتن رمضان اظهار تاسف می شود واینکه صد حیف که رفت که کاملا مخالف عقیده ی سلف است. همانگونه که باید از آمدن رمضان خوشحال می شویم باید از آمدن عید که ثمره ی یک ماه جهاد وتلاش وخودسازی است شادمان شویم وبر خود ببالیم.لباس نو بپوشیم وخودرا بیارائیم واز دیگران حلالیت بطلبیم وزندگی مجددی را شروع نمائیم.
مسلمان باید به خاطر تکمیل عده که خداوند به سبب آن برمسلمانان منت نهاده ,شادمان شوند وبه خاطر نعمت هدایت تکبیر بگویند وبه سبب انجام عبادت وبرگزاری عید سپاسگزار باشند. ولتکملوا العده ولتکبرواالله علی ما هدیکم ولعلکم تشکرون(بقره/۱۸۵)a

برچسب ها
نمایش بیشتر

دکتر جلال جلالی زاده

*نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس ششم *تنها عضو اهل سنت شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی *استاد دانشگاه تهران *دبیر شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد *عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن