دسته‌بندی نشده

چنگ زدن به سنت های رسول الله صلی الله علیه وسلم

﴿بخش بیست و چهارم﴾:
یکی از کلید های دیگری که دل ها را با آن میتوان تحت تأثیر آورد، چنگ زدن به سنت و رها کردنِ هر آن چیزی که رسول الله صلی الله و علیه وسلم از آن منع کرده است میباشد.
پیروی از رسول الله صلی الله علیه و سلم ؛ به معنی اقتدا و تاسی جستن به پیامبر اکرم صلی الله و علیه وسلم در اعتقادات ، اقوال ، افعال و ترک نمودن آنچه را که ایشان ترک نموده است، می باشد .
لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآَخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا ﴿ احزاب ۲۱)
یقیناً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی است، برای آنان که به خدا و روز آخرت امید دارند، و خدا را بسیار یاد می کنند.
از آیه ی کریمه این موضوع استخراج می گردد که رسول الله صلی الله و علیه وسلم تنها معیاری برای تشخیص خوب و بد اعمال هستند .
پس هرگاه کسی سخنی گفت یا عملی انجام داد یا ادعایی کرد ابتدا لازم است که آن را با معیار اکبر یعنی با فرمایشات (احادیث) رسول الله (صلی الله علیه و سلم) مورد ارزیابی قرار داد .
پس تو ای مسلمان ، آیا اطمینان داری که از پیامبر بعنوان بشیر و نذیر اطاعت می کنی ؟ آیا اطمینان داری که داعی الله سبحانه و تعالی را اجابت کرده ای ؟
برای کسب اطمینان از درست یا نا درست بودن پاسخ سوال ، به اعمالت بنگر که آیا مطابق با شریعت آنحضرت صلی الله و علیه وسلم هستند یا نیستند و آیا مورد تائید سنت می باشند یا نمی باشند ؟
حقیقتاً سعادتمند کسی است که نبی کریم صلی الله و علیه و سلم را اطاعت و پیروی کند و رسوایی و ندامت برای کسی است که عملاً مخالف اوامر آخرین فرستاده ی الله سبحانه و تعالی رفتار نماید .
وَیَوْمَ یَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى یَدَیْهِ یَقُولُ یَا لَیْتَنِی اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِیلًا  ﴿الفرقان ۷۲﴾
و (به یاد آور) روزی که ستمگار (از حسرت) دست خود را می گزد، می گوید :« ای کاش من با رسول (خدا) راهی بر گزیده بودم.
اگر چنانچه اطاعت و پیروی از یپامبر اکرم صلی الله علیه و سلم صادقانه باشد، الله تعالی چنین شخصی را شرح صدر ، زندگی توام با آرامش ، قلب ثابت قدم ، فطرت سالمی عنایت می فرماید حتی اگر در این راه با انواع مصیبتها و بلاها دچار گردد.
به دلیل اینکه رسول الله صلی الله و علیه وسلم دارای کامل ترین اخلاق به تمام معنی بودند و در اتباع به ایشان، تمام خوبیها از جمله انشراح صدر و وسعت قلب دستیابی می گردند.
چنانچه الله تعالی میفرماید:
أَلَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ  (الشرح ۱)
ای پیامبر آیا ما سینه ات را برایت نگشودیم؟
پس هر چقدر که اتباع از آنحضرت بیشتر باشد انشراح صدر و لذت روح انسان افزون می گردد، و این فزونی روح در انسان، قدرت تحت تأثیر آوردنِ دلهای دیگران را مضاعف میسازد.
الله تعالی در سوره مبارکه نور آیه ۵۴ فرموده است :
وَإِنْ تُطِیعُوهُ تَهْتَدُوا.
اگر شما او (پیامبر) را اطاعت کنید هدایت می یابید (یا راه یاب می شوید.)
بر اساس این فرموده ی قرآن، می توان گفت که یقیناً اکثر مردم جهان، راه یاب نشده اند بلکه راه را گم کرده و در زندگی تاریکی و سر درگمی بسر می برند و از لذت آرامش و انشراح صدر محروم هستند و رنج می برند.
  همچنین آخرین فرستاده ی الله سبحانه و تعالی، محمد مصطفی صلی الله و علیه و سلم فرمودند :
﴿ثلاث من کن فیه وجد حلاوه الإیمان، أن یکون الله ورسوله أحب إلیه مما سواهما .﴾ (بخاری و مسلم)
سه دسته هستند که شیرینی و طعم ایمان را احساس می کنند :
۱- الله و رسول را از همه کس و همه چیز بیشتر دوست داشته باشد.
چرا که آنحضرت صلی الله و علیه وسلم را همه مخلوقات دوست داشتند حتی جمادات و گیاهان و آن منبری که آنحضرت صلی الله و علیه وسلم روی آن خطبه می خواند و از فراقش محزون گشت .
پس باید به حضرت رسول کریم صلی الله و علیه وسلم ضمن محبت عملی، این جملات را تقدیم نمود. دو چشم نازنینم ، جان عزیزم ، مادر مهربانم ، پدر بی منتم ، فرزند و عیالم ، مال و دارائیم فدای تو باد ای رسول من ﴿صلی الله و علیه وسلم﴾!

حسن بصری رحمه الله می گوید:

ای جماعت مسلمین وقتی چوب ها دلتنگ رسول الله صلی الله و علیه وسلم می شوند بخاطرِ شوقی که به زیارت پیامبر خدا دارند ، پس شما مستحق ترید که مشتاق پیامبرتان باشید .
همانطور که عرض شد، پیروی از رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم سبب سعادت می شود همچنانکه پیروی نکردن سبب شقاوت انسان می گردد.
الله تعالی فرموده است :
آَتَاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا . (حشرآیه۷)
و آنچه که رسول الله به شما بدهد آن را بگیرید، و از آنچه که شما را از آن نهی کرده است پس خودداری کنید، و از الله بترسید، بی‌گمان الله سخت کیفر است.
همچنین فرموده است :
مَنْ یُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ . (نساء آیه۸۹)
هر کسی که رسول را اطاعت کند پس بدون شک الله را اطاعت نموده است .
کلید بهشت در پیروی از سنت حضرت رسول الله (ص) است
رسول مقبول صلی الله و علیه وسلم فرمودند:
کل أمتی یدخلون الجنه إلا من أبى. قالوا: ومن یأبى یا رسول الله؟ قال: من أطاعنی دخل الجنه ومن عصانی فقد أبى . (رواه بخاری)
همه امت من وارد بهشت خواهند شد جز کسی که انکار نماید . پرسیدند ای رسول خدا، چه کسی انکار می کند ؟
پاسخ دادند : هر کسی که مرا اطاعت کند وارد بهشت می شود و هر کسی که مرا نا فرمانی کند (از ورود به بهشت) انکار می ورزد.
همچنین رسول کریم صلی الله و علیه وسلم فرمودند :
﴿ترکت فیکم ما إن تمسکتم به لن تضلوا بعدى أبداً کتاب الله وسنتی﴾ (روایت حاکم)
در میان شما گذاشتم آنچه را که اگر به آن تمسک بجوئید هرگز بعد از من گمراه نخواهید شد ( آن دو ) کتاب الله و سنت من هستند .
پیامبر اکرم صلی الله و علیه وسلم به اصحاب کرام شان چنین وصیت فرمودند:
﴿أوصیکم بتقوى الله والسمع والطاعه وإن تأمّر علیکم عبد وإنه من یعش منکم فسیرى اختلافاً کثیراً فعلیکم بسنتی وسنه الخلفاء الراشدین المهدیین من بعدى عضوا علیها بالنواجذ﴾ ( حاکم و بیهقی)
شمارا به ترس از خداوند وصیت میکنم و به حرف شنوایی و اطاعت نمودن حتی اگر غلامی امیر شما باشد .
زیرا هر کس از شما عمرِ طولانی کند، اختلافات و تفرقه های بسیاری خواهد دید، پس بر شماست که پیرو سنت من و سنت خلفای راشدین هدایت شده که بعد از من مى آیند باشید.
پیروی از پیامبر صلی الله و علیه وسلم محبت با الله سبحانه و تعالی است.
قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیم (عمران۳۱)
بگو: «اگر خدا را دوست می دارید، پس ازمن پیروی کنید ،تا خدا شما را دوست بدارد، وگناهانتان را برایتان بیامرزد ،وخداوند آمرزنده ی مهربان است »

الله تعالی فرموده است:

فَلَا وَرَبِّکَ لَا یُؤْمِنُونَ حَتَّى یُحَکِّمُوکَ فِیمَا شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لَا یَجِدُوا فِی أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَیْتَ وَیُسَلِّمُوا تَسْلِیمًا . (النساء ۶۵)
نه، سوگند به پروردگارت که آنها ایمان نمی آورند، مگر اینکه در اختلافات خویش تو را داور قرار دهند، و سپس از داوری تو، در دل خود احساس ناراحتی نکنند و کاملاً تسلیم باشند.
در آیه ی دیگری فرموده است :
إِنَّمَا کَانَ قَوْلَ الْمُؤْمِنِینَ إِذَا دُعُوا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ لِیَحْکُمَ بَیْنَهُمْ أَنْ یَقُولُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَأُولَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ . (النور۵۱)
سخن مؤمنان هنگامی که به سوی خدا و پیامبرش خوانده شوند تا میان آنها داوری کند، فقط این است که می گویند :« شنیدیم و اطاعت کردیم» و اینان همان رستگارانند.
در این ارتباط رسول الله صلی الله و علیه وسلم فرمودند :
﴿لا یؤمن أحدکم حتى أکون أحب إلیه أحب إلیه من ولده ووالده والناس أجمعین.﴾
هیچ کسی از شما ایمان نمی آورد تا اینکه من نزد او محبوب ترباشم از فرزندش ، از پدرش و از همه مردم .
زمانی که آیه حجاب ناز شد ، رسول الله صلی الله علیه و سلم آن را برای زنان تلاوت فرمودند، زنان بی درنگ به خانه رفته و ضخیم ترین پارچه خودرا پاره و از آن برای خودشان روسری مورد تائید قرآن ساختند و سر و گردن خودرا با آن پوشاندند.
عن عائشه زوج النبی(صلی الله علیه وآله) انّها قالت یرحم الله النساء المهاجرات الاول لما انزل الله«ولیضربنّ بخمرهنّ…» شققن اکثف مروطهن فاختمرن به.
رحمت خدا بر زنان مهاجر پیشگام باد که هنگامی که خداوند فرمان حجاب را نازل فرمود، ضخیم ترین پوشش های پشمین خود را برش داده و با آن سر و گردن خود را پوشاندند.
هرگاه محبت رسول کریم صلی الله و علیه وسلم بر دلهایمان چنگ زد، و سنت بهترین آدم و عالم را خط مشی زندگی مان قرار دادیم، بسادگی میتوانیم دلهای دیگران را تحت تأثیر آوریم،
الله وفقنا علی ما تحب و ترضی، اللهم ارنا الحق حقا وارزقنا اتباعه و ارنا الباطل باطلا وارزقنا اجتنابه .

عزیزان گرانقدر:

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار