رمضان

چگونه از رمضان بهره بگیریم؟؟

نوشته: شیخ عبد العزیز رجب

ترجمه: عبدالخالق احسان

رمضان فرصتی‌ست که سال یک بار به دست می‌آید و باید این فرصت را غنیمت بشماریم و از رمضان به گونه‌ی استفاده کنیم که گویا این آخرین رمضان ماست؛ چون بسا ممکن است که سال آینده تعدادی از ما نباشند و طعمه‌ی خاک شوند؛ چنانچه در رمضان امسال تعدادی از دوستان ما که سال گذشته در جمع ما بودند، حضور ندارند و مثل ما آرزو داشتند که این رمضان را با هم باشیم. از الله متعال می‌خواهیم که ما و آنان را در روز قیامت مشمول رحمت خویش قرار داده و در بهشت برین و در جوار سردار انبیا محمد -صلی الله علیه وسلم- جای دهد.

شیخ محمد غزالی می‌گوید: آمادگی به رمضان با تهیه‌ی خوراکی‌ها و ترتیب مهمانی، تصور اشتباهی‌ست؛ چون این ماه مشروع گردیده است تا به سوی الله متعال بر گردیم و به منظور خشنودی او تلاش نموده و قرآن کریم را مورد تدبر قرار دهیم؛ زیرا تلاوت قرآن معراج ارتقاء و تزکیه بوده و این ماه مسابقه برای کسب خوبی‌هاست، کسی درین مسابقه پیروز می‌شود، که با نشاط و حماسه تلاش شبانه روزی نماید.

اموری، که از خلال آن‌ها می‌توان از رمضان بهره گرفت

نخست – توبه و ریشه کن کردن همه گناهان به صورت فوری: رمضان را با توبه و رجوع به سوی الله متعال، اعتراف به گناهان و بدی‌ها، آغاز نماییم، اگر ابتدا ارتباط ما با الله متعال توأم با توبه‌ی نصوحی باشد که روح را پاک و قلب را تزکیه کند، و برای ما خشوع به وجود آورد؛ درین صورت قلب غافل ما از فراموشی به هوش آمده و به تسبیح پروردگار، استغفار و بازگشت به سوی او می آغازد؛ چنین است که مژده‌های قبولی در آفاق به درخشش می‌پردازند. «وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ [النور:۳۱]» آهای مؤمنان! همگان به سوی الله متعال توبه کنید و باز گردید تا رستگار شوید.

نفس خود را از زرق و برق دنیا که در روزهای گذشته فریبت داده بود، بیرون بکش، زمامت را از اسارت هوا آزاد کن! قلبت را از زندان‌های مادی گرایی سهم‌گین و اوهام نجات بده؛ چون: اگر آغازت اصلاح شد،‌ انجامت نیز اصلاح می‌گردد. چون اگر آغاز نیکو شد، خاتمه نیز نیکو خواهد بود.

باید از تقصیرات مان در مقابل الله متعال پیشیمان شویم،‌ چه قدر الله متعال ما را مهلت داد تا توبه کنیم، حتا این رمضان، اگر حالا توبه نکنیم، پس کی توبه خواهیم کرد؟! آهای برادرم و خواهرم! بیایید آتش گناهان را خاموش کنیم و به سوی پروردگار مهربان برگردیم! ذاتی، که توبه‌ی بنده‌ی توبه‌گار را، می‌پذیرد.

دوم – دعاء: از الله متعال عاجزانه بخواه که ترا با صحت و عافیت در رمضان داشته باشد، تا در عبادت الله متعال با نشاط بوده و به روزه و نماز و ذکر بپردازی، سلف صالح ما دعا می‌کردند که به رمضان برسند و رمضان از آنان پذیرفته شود.

سوم – حمد و شکر رسیدن به رمضان: از بزرگ‌ترین نعمت‌های الله متعال توفیق فرمان‌برداری و عبادت است، رمضان فرارسید و انسان مسلمان دارای سلامتی کامل است، این نعمت خیلی بزرگی می‌باشد، که استحقاق شکر و سپاس‌گزاری پروردگار را دارا می‌باشد، الحمد لله حمداً کثیراً کما ینبغی لجلال وجهه وعظیم سلطانه «وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِن شَکَرْتُمْ لأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِن کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ [إبراهیم:۷]». و ( ای بنی اسرائیل! به یاد آورید) آن زمانی را که پروردگارتان مؤکّدانه اعلام کرد که اگر ( از نعمت‌های خدادادی، به وسیله‌ی ثبات بر ایمان و تلاش در عبادت) سپاس‌گزاری کردید، هر آینه ( نعمت‌های خود را ) برای‌تان افزایش می‌دهم ، و اگر کافر (و ناسپاس) شدید ( شما را به عذاب دردناکی گرفتار می‌سازم و بدانید که) بی‌گمان عذاب من بسیار سخت است .

چهارم- سرور و شادمانی: پیامبر -صلی الله علیه وسلم- یارانش را به قدوم رمضان بشارت و مژده داده و می‌فرمودند: رمضان آمد، این ماه مبارکی است، الله متعال روزه آن را فرض گردانیده و دروازه‌های بهشت را باز و دروازه‌های دوزخ بسته و شیاطین را به زنجیر کشیده است، درین ماه شبی است که از هزار ماه بهتر است، کسی از خوبی این شب محروم گردد، در حقیقت محروم گردیده است. (احمد)

پنجم – برنامه‌ی عملی استفاده از رمضان: متأسفانه بسیاری از مردم حتا برخی کسانی که خود را ملتزم به دین می پندارند، در رمضان برای امور دنیوی برنامه ریزی می کنند؛ اما برنامه داران برای امور اخروی، اندک اند؛‌ که این نتیجه‌ی عدم وظیفه شناسی مؤمن در زندگی‌ست، فراموش کرده اند که برای مؤمن فرصت‌های زیادی است تا با الله متعال تعلق داشته و به تربیه‌ی نفسش به پردازد، از جمله برنامه‌های ضروری مسلمان، بهره‌گیری از رمضان در طاعت و عبادت؛ برنامه‌ی عملی مسلمان در ماه مبارک رمضان است که شامل امور آتی می‌گردد: نماز تراویح، تلاوت قرآن، درس، افطاری دادن روزه داران، صدقه، پاک کاری مساجد، پاک کاری سرک ها، دید و باز دید نزدیکان و عمره و…

ششم – تصمیم قاطع برای غنیمت شمردن رمضان با انجام اعمال صالحه: کسی‌که با الله متعال صادق باشد، الله متعال او را تصدیق کرده وبا کمک به به فرمان‌برداری، راه‌های خوبی را برایش آسان می‌سازد. «فَلَوْ صَدَقُوا اللَّهَ لَکَانَ خَیْراً لَهُمْ [محمد:۲۱]» اگر با الله متعال صادق باشد، برای‌شان بهتر است.
اگر نیت انجام اعمال زیاد را داشته باشد، الله متعال برایش ثواب آن اعمال را می‌نویسد، اگر چه انجام داده نتواند، مشروط برین‌که در نیت خویش صادق باشد.

هفتم: آمادگی نفسی و روحی: با تلاوت قرآن کریم، مطالعه کتاب‌ها و رساله‌ها و شنیدن سی دی‌های اسلامی که فضایل و احکام روزه را بیان می‌کنند، خود را عادت بده تا نفس برای بهره‌گیری از رمضان آماده شود؛ پیامبر -صلی الله علیه وسلم- نفوس صحابه را برای بهره گیری از رمضان آماده می‌کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

عبدالخالق احسان

ستاد عبدالخالق احسان در سال 1364 هجری شمسی در قریه آبخدایی مربوط ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات افغانستان در یک خانواده متدین و علم دوست چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفته و برای ادامه تحصیل شامل دارالعلوم فخرالمدارس - هرات گردیده و در سال 1383 از صنف دوازدهم دارالعلوم فارغ گردید. در سال 1384 شامل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل شده و در سال 1387 با دریافت مدرک لیسانس فارغ گردید. سوابق تدریس: 8 سال معلم سابق لیسه خصوصی آینده سازان . معلم دارالعلوم خصوصی شاه ولی الله دهلوی. عضو هیئت تحریر ماهنامه معرفت، ارگان نشراتی جمعیت اصلاح افغانستان دفتر ساحوی هرات ( انجمن اخلاق و معرفت ) مترجم و نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن