اخلاق و تربیتخانه و خانواده

چگونه فرزندت شخصیت خویش را بشناسد؟

نوشته: دکتور جاسم المطوع

ترجمه: عبدالخالق احسان

آیا فرزندان مان خویشتن و شخصیت خویش را می‌شناسند؟ آیا می‌دانند که چه چیزی را دوست دارند و از کدام اشیاء متنفرند؟، آیا می‌دانند که چگونه پلان و برنامه داشته و در امور شان چگونه تصرف نمایند؟ با تأکید می‌توانم بگویم که خواننده‌ی این سؤالات می‌گوید: نخیر، نخیر، نخیر؛ شاید افراد اندکی جواب مثبت بدهند. امروزه عدم مسؤولیت پذیری فرزندان و عدم شناخت شان نسبت به اهداف و آرزوهای شان، نشانه واضح اکثر خانه‌هاست؛ لهذا تلاش می‌کنیم که والدین و مربیان را با یک روش عملی کمک کنیم تا این مشکل را معالجه نموده و فرزندان شان را برای شناخت صفات و شخصیت شان یاری رسانند.

این عملیه را در خلال طرح (۴۳) سؤال به پیش می‌بریم که اگر فرزند ما توانست آنان را پاسخ دهد، کمکش می‌کند که ذات و شخصیت خویش و دیگران را بشناسد، باید موقع طرح این سؤالات فرزند خویش را آزاد بگذاریم تا خودش جواب دهد و در ارایه جواب هایش مداخله نکنیم، بعد از جواب ها در اندیشیدن و مناقشه صفات، معلومات و احساساتش یاری اش نماییم؛ ممکن است غافلگیر شده و دریابیم که فرزند خود را به صورت واقعی نشناخته ایم و کشف کنیم که به چیز اهتمام دارد که ما نمی‌دانیم.

این گونه تمرین‌ها خیلی مهم است تا فرزندان خویش را به خوب اندیشیدن و تفکر در مورد شخصیت خود شان و شخصیت دیگران کمک نماییم؛ اگر این نتیجه تحقق یابد، آنان می‌توانند به خوبی و درستی در زندگی شان تصمیم گرفته و در تمام موقف گیری‌های شان به نیکویی تعامل نمایند؛ این سؤالات را به سه بخش، قرار ذیل تقسیم کرده ایم:

از فرزند خویش بخواهید به سؤالات ساده ذیل جواب بدهد:

۱- اسم کاملت چیست؟

۲- تاریخ تولدت را بنویس؟

۳- چند ساله هستی؟

۴- آدرس خانه ات کجاست؟

۵- شماره تلفونت چند است؟

۶- اعضای خانواده تان چند نفر اند؟

۷- پدرت چه وظیفه دارد؟

۸- مادرت چه وظیفه دارد؟

۹- چند خواهر داری؟

۱۰- چند برادر داری؟

۱۱- فرزند چندم هستی؟

۱۲- آیا از کدام مریضی معینی رنج می‌بری؟

۱۳- آیا پدرکلان و مادرکلان با شما زندگی می‌کنند؟

۱۴- بهترین دوستت کیست؟

۱۵- به نظرت دوستی به چه معنی است؟

۱۶- کدام ورزش را خیلی دوست داری؟

۱۷- آیا سرگرمی مشخصی داری؟

۱۸- دوست داری بیننده‌ی کدام شبکه تلویزیونی باشی؟

۱۹- به صورت طبیعی در سیرهای علمی و تفریح‌ها کی همراهیت می‌کند؟

۲۰- وقتی با والدینت بیرون می‌شوی، دوست داری به کجا بروید؟

۲۱- آیا دوست داری کس دیگری در اتاق خوابت باشد؟

۲۲- آیا همیشه همراه برادران و خواهرانت مشاجره و بگومگو دارید؟

سوال‌های قبلی به شناخت شخصیت او و رابطه اش با نزدیکان مثل: برادران، خواهران و والدین ترکیز داشت، و سؤال های ذیل به احساسات درونی و روابط اجتماعی فرزند مان توجه دارد.

۲۳- دیدن کدام جاهای دیدنی باعث سعادتمندی و خوشحالیت می‌گردد؟

۲۴- از جه جیزی بیشتر می‌ترسی؟

۲۵- کدام مضمون درسی را خیلی دوست داری؟

۲۶- چرا آن مضمون را خیلی دوست داری؟

۲۷- آیا دوست داری که همراهانت بزرگان باشند یا کودکان؟

۲۸- چرا ؟

۲۹- آیا ترجیح می‌دهی که با تیم بازی کنی و یا به تنهایی؟

۳۰- کدام یک را ترجیح می دهی؟ بازی صبحگاهی و یا آخر روز؟

۳۱- وقتی با تیم بازی می‌کنی، آیا دوست داری که مربی تیم باشی یا بازیگر فرمانبردار؟

۳۲- اگر بخواهی کاری را انجام دهی، درحال و بدون تردد انجام می‌دهی یا در انجام آن تردید داری؟

۳۳ – وقتی همراه دیگران صحبت می‌کنی، آیا احساس دشواری می‌کنی؟

۳۴- آیا دوست داری که لباس و نیازمندی‌های شخصی ات را به تنهایی بخری یا همراه شخص دیگری؟

۳۵- دوست داری که همیشه به دیدار کی بروی؟

۳۶- کدام حالات ترا بیشتر غمگین می‌کند؟

۳۷- دوست داری که چگونه جایزه و پاداشی را نصیب شوی؟

۳۸- وقتی شخصی بر تو تأثیر می‌گذارد، آیا دوست داری که از او پیروی کنی؟

۳۹- اگر جواب مثبت است، در چه چیزهایی از او بیشتر پیروی می‌نمایی؟

بعد ازین سؤالات، چهار سؤال دیگر را نیز مطرح کنید، گر چه کمی وقت نیاز دارد؛ اما خیلی مهم است، چون برای شناخت فرزند از خودش و دیگران و شناخت ما از دیدگاه او نسبت به امور و آینده؛ مؤثر می‌باشد.

۴۰- به ده کلمه خودت را توصیف کن؟

۴۱- به ده کلمه صفات اعضای خانواده ات را بنویس؟

۴۲- اهدافی را که می‌خواهی در سال آینده بر آورده سازی بنویس؟

۴۳- کدام کار ها را می‌خواهی تا ده سال دیگر انجام دهی؟

اگر چه سؤال های اخیر مشکل است؛ اما چاره‌ای جز مطرح کردن آنها وجود ندارد تا فرزند در مورد آنها بیاندیشد؛ این گونه تمرین‌ها مثبت گرایی را نزد شخص نهادینه ساخته و به خودش با دید احترام و بزرگداشت می‌نگرد و احساس ضعف و عقب مانی نمی کند، به ویژه که ازین طریق با جنبه‌های مثبت شخصیتی خویش اطلاع حاصل نماید؛ لذا احساس اطمینان کرده و اعتماد به نفسش افزایش میابد؛ اگر در مکتب مورد استهزاء قرار گیرد با نیکویی رفتار می‌نمایند و اگر مربی تیم ورزشی از او انتقاد نماید، از تیم استعفاء نمی‌دهد؛ اگر دوستان و همصنفی هایش در باره اش سخنی بگویند تا او را مورد تمسخر قرار دهند، تصمیم قطع رابطه با آنان را نمی‌گیرد و….

تربیه‌ی خانوادگی می تواند طفل را به گونه بسازد که در هر شرایطی با نیکویی تعامل نماید، این تربیه او را نیرومند می‌سازد؛ چون حالا شخصیت خود را می‌شناسد و می‌داند که چگونه با اطرافیانش تعامل نماید؛ اگر با این تربیه خانوادگی، قوت ایمان و توکل واقعی بر خداوند را اضافه کنیم و او را بیاموزانیم که هدف از خلقت او درین دنیا بندگی الله متعال و بر دوش گرفتن امانت اسلام و تبلیغ رسالت الهی برای مردم می‌باشد؛ فرزند ما به ارزش وجودی‌اش بیشتر پی می‌برد و احساس عزت نفس نموده و به خودش می بالد؛ چون الله متعال او را برای مسؤولیت و وظیفه بسیار سترگی آفریده و بر سایر مخلوقاتش برتری داده است.

این تمرین شناخت شخصیت را که در (۴۳) سؤال مطرح کردیم، می توان بر اطفال بین عمر (۷ الی ۱۵) ساله تطبیق کرد. امور زیاد دیگری نیز وجود دارد که طفل را کمک می‌نماید تا شخصیت خویش را شناخته و ارزش واقعی خود را بداند؛ این تمرین تجربه شده و نتایج مطلوبی نیز داشته و اگر کسی معلومات بیشتر می‌خواهد به کتاب (تطویر مفهوم الذات) مراجعه نماید.

برچسب ها

عبدالخالق احسان

ستاد عبدالخالق احسان در سال 1364 هجری شمسی در قریه آبخدایی مربوط ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات افغانستان در یک خانواده متدین و علم دوست چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفته و برای ادامه تحصیل شامل دارالعلوم فخرالمدارس - هرات گردیده و در سال 1383 از صنف دوازدهم دارالعلوم فارغ گردید. در سال 1384 شامل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل شده و در سال 1387 با دریافت مدرک لیسانس فارغ گردید. سوابق تدریس: 8 سال معلم سابق لیسه خصوصی آینده سازان . معلم دارالعلوم خصوصی شاه ولی الله دهلوی. عضو هیئت تحریر ماهنامه معرفت، ارگان نشراتی جمعیت اصلاح افغانستان دفتر ساحوی هرات ( انجمن اخلاق و معرفت ) مترجم و نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن