اخلاق و تربیت

کارهای نیکو را کم مشمارید !

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

کارهای نیکو را کم مشمارید !

آئین اسلام، به مسلمانان توصیه می کند که درصد توجه خود را نسبت به کارهای پسندیده ارتقا داده و آنها را در زندگی خویش جهت ساختن جامعه سالم که عاری از نابهنجاری های اخلاقی و فرهنگی باشد، جنبه عملی مطلوب دهند .

در جوامع مختلف اسلامی دیده می شود که مومنان برخی از کارهای نیکو را به نحو احسن انجام می دهند ولی گهگاهی کارهای خوب کوچکی که ماهیت دینی داشته، اهمیت چندانی به آنها نداده و آنها را از لیست کارهای پسندیده مذهبی که مورد تایید قطعی موازین دینی بوده از زندگی فردی یا اجتماعی خویش خارج می کنند .

ترک کارهای نیکوی گرچه به ظاهر حجم آنها کوچک باشد، عملی کاملا اشتباه است که باید مسلمان واقعی از رو آوری به انجام چنین کنش نامطلوب اجتناب کرده و در هیچ شرایطی به جهت وجود بهانه های واهی مختلف، خود را از اجر و ثواب فراون آنها نیز محروم نگرداند.

پیامبر اکرم – ص – راجع به اهمیت دادن به کارهای نیکو گرچه هم کوچک باشند، سخن وزینی ابراز داشته و خواهان انجام جدی آنها از ناحیه مسلمانان شده است. چنانکه ابوذر غفاری – رض – از ایشان روایت کرده که وی در این حوزه می فرمایند :

عن اَبی ذَرّ اَنّ رَسُولَ الله – ص – قال : ” لَا تحقرنّ من المَعرُوفِ شَیئًا و لَو اَن تَلقَی اَخاکَ بَوَجه طَلق ” ( رواه مسلم – رح – ) .

ابوذر غفاری – رض – روایت می نماید که آنحضرت – ص – می فرمایند : ” هیچ کار نیکوی را حقیر مشمار، هر چند با برادرت به گشاده رویی و چهره باز ملاقات کنی ” .

دیدار با برادر مسلمان به حالت گشاده رویی، سلام دادن واحوال پرسی با او، ظاهرا عمل کوچکی است، اما آن دارای جایگاه بسیار بلند پیش خالق هستی بوده که پاداش زیادی برای انجام دهنده آن در سرای آخرت در نظر گرفته شده است.

گفتنی است که بسیاری از کارهای پسندیده همچون تسبیحات، نوافل، صدقه دادن به اقشار کم درآمد در قالب توانایی و . . . که جنبه استحبابی داشته و از رشته دید برخی اشخاص، کوچک به نظر می رسند، انجام درست آنها، تاثیر مثبت روی روح و روان آدمی داشته و باعث تحول بنیادین معنوی سره در زندگی فردی و اجتماعی وی در دراز مدت می گردند .

لهذا، بایستی مسلمان جهت انجام کارهای نیکو چه کوچک باشند و چه بزرگ، توجه ویژه داشته باشد و مبادا آنی به جهت آنکه کارهای پسندیده کوچکی که از لحاظ فقهی، بعد استحبابی داشته، ترک و برای همیشه آنها را از زندگی خویش حذف کند، چرا که فرایند موسوم سراسر با موازین اسلامی، مغایر بوده و آن موجب حرمان شخص از دریافت کادو های گرانسنگ از جانب ایزد تعالی در روز رستاخیز نیز می شود .

تاریخ :

۲۳ محرم ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۱۱ مهر ۹۷ ه – ش .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن