یادداشت

کتاب سبز با خطوط سرخ

نوشته: عبدالخالق احسان

درپی انقلاب مردمی تونس  و مصر که منجر به فروپاشی نظام های دیکتاتوری آن دو کشور گردید، دامنه­ی این انقلاب­ها به کشورهای زیادی از قبیل: الجزایر، یمن، ایران، لیبیا و… رسید. ازین بین عکس­العمل و واکنش حکومت چهل ساله­ی لیبیا در مقابل تظاهرات مردمی سرخط اخبار و تحلیل ها قرار گرفته است.

من درین روزها کتاب(سبز) معمرالقذافی رئیس جمهور لیبیا را مطالعه کرده و در جریان مطالعه کتاب و ماجراهای لیبیا به نتائجی دست یافتم که انسان را متحیر می سازد، و این برخورد شدید و خشن قذافی به تظاهرات کنندگان بیانگر این است که چقدر فاصله بین گفتار و کردار بعضی انسانها رونما می گردد.

قذافی درین کتاب خود طوری وانمود کرده که می خواهد دموکراسی واقعی را به مردم معرفی کند، لذا تمام مظاهر دموکراسی امروزی را به باد انتقاد گرفته و می­گوید: ریاست جمهوری که به اساس رای گیری پنچاه ویک درصد انتخاب می گردد، دکتارتوری است؛ چرا که این رئیس جمهور را چهل و نه در صد مردم قبول ندارند، پس حاکمیت مردم متحقق نمی­شود.

او شورای ملی و پارلمان را نیز دکتاتوری قلمداد کرده به دلیل اینکه درین صورت حاکمیت از مردم نشده؛ بلکه از عده شده که  به پارلمان راه یافته اند.

قذافی در مورد حزب گرایی و تعدد احزاب می­گوید: این دکتاتوری مدرن است که بشریت در گذشته چنین دکتاتوری را سراغ ندارد؛ چرا که حزب بازی، در واقع مبارزه و پیکار برای رسیدن به قدرت است نه حاکمیت مردم و دیموکراسی حقیقی، و حزب به نفع طرفدارانش فعالیت می­کند نه به نفع مردم و بسا مواقع بین احزاب بد گویی و ضدیت و عناد به وجود می آید که مردم را به نابودی می کشاند.

خلاصه این ­که معمرالقذافی تمام مظاهر دموکراسی امروزین را مردود دانسته و دکتاتوری می داند. به همین علت در لیبیا هیچ حزب سیاسی و تشکل منظمی وجود ندارد که درمقابل حکومت قیام نماید، لهذا تحرکات مردم لیبیا سازمان یافته نیست و تحلیل گران می گویند اگر نظام قذافی فروپاشد، منجر به جنگ داخلی در لیبیا خواهد شد.ی کشد، به خبرنگاران اجازه تهیه گزارش نمی دهد و… وقتی بین آن دیدگاه و این عملکرد مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که س

اما حالا قذافی که دموکراسی را دکتاتوری تصور می کند، چگونه حاکمیت مردم را متحقق می سازد؟ قطع نظر از اینکه دیدگاه او چقدر به صواب نزدیک است و قطع نظر از این که دموکراسی امروزین چه امور مثبت و چه اموز منفی دارد؛ عمکرد قذافی به گونه دیگری است که برای بقای سیطره اش به هر وسیله توسل می جوید. اینک آن قذافی تحرکات خود جوش مردمی و تظاهرات را به شدت سرکوب کرده و به طرف مردم با سلاح های خفیفه و ثقیله شلیک می کند، معترضین را بی رحمانه مخن گفتن و تئورسن بودن خیلی ساده و آسان است؛ اما عمل کردن و خواسته های نفسانی را لگدمال کردن خیلی دشوارمی­باشد. و بلند همتی و مردانگی می­خواهد که انسان تمام خواسته های خویش و اطرافیانش را فدای خواسته های ملت نماید و برای متحقق شدن آرزوهای مردم از هیچ نوع تلاشی کوتاهی نکند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

عبدالخالق احسان

ستاد عبدالخالق احسان در سال 1364 هجری شمسی در قریه آبخدایی مربوط ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات افغانستان در یک خانواده متدین و علم دوست چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفته و برای ادامه تحصیل شامل دارالعلوم فخرالمدارس - هرات گردیده و در سال 1383 از صنف دوازدهم دارالعلوم فارغ گردید. در سال 1384 شامل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل شده و در سال 1387 با دریافت مدرک لیسانس فارغ گردید. سوابق تدریس: 8 سال معلم سابق لیسه خصوصی آینده سازان . معلم دارالعلوم خصوصی شاه ولی الله دهلوی. عضو هیئت تحریر ماهنامه معرفت، ارگان نشراتی جمعیت اصلاح افغانستان دفتر ساحوی هرات ( انجمن اخلاق و معرفت ) مترجم و نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن