یادداشت

کوردها را طعمه ی شایعات نکنید!

نویسنده: کتایون محمودی

این عادت بدی است که آدم را زود قضاوت می کنیم . عادت بدی است که در باره ی کارهای دیگران به منبر می رویم ؛ آن هم وقتی که از صحت و سقم کاری به یقین قطعی نرسیده ایم .

متاسفانه دنیای گاه بی در و پیکر مجازی ؛ محکمه قاضی می شود ؛ بی وکیل و بی هیات منصفه و بی حتی حق دفاع و بدتر این که قاضی های این محکمه ؛ یک واحد حقوق نخوانده و حتی به یک بند قانون آشنا نیستند.

این دنیای بی مرز ؛ محل رشد ویروس شایعه هم هست . نطفه یک شایعه که بسته شد ؛ سریع رشد می کند ، بلوغ زود رس می گیرد و سریع هم متکثر و پخش می شود .

از قضاوت های عجولانه و شایعه های بی پایه در این عجبستان ؛ خیلی ها متضرر می شوند . خیلی هم نفع می کنند .

این دنیای یک طرفه ؛ دعواهای زیاد و کینه های بسیاری را دامن می زند ؛ فارغ از آن که همه چیز زیر سقف شیشه ایش دیده می شود و می توان به زوایای حادثه ها واقف شد ؛ ولی در بیشه های تاریک اش هم گاه گرگ های نفس می کشند که می درند و تکه تکه می کنند.

آبروی کسی ؛ حیثیت و اعتبار ملتی ؛ غیرت مردمی ، زیر لگدهای تند پخش خبری بی اساس ؛ له می شود.

با این مقدمه ؛ به حادثه ی ناگوار و مرگ دلخراش ” دنیا ویسی ” در یکی از روستاهای کردستان اشاره می کنم که قلب مردمی را لرزاند و خاطر ملتی را مکدر کرد.

انگار فکرهایی فقط به تشویش رضایت دارند .

شایعه جان گرفت و به سرعت پخش شد تا غیرت ملتی را بجنبانند و از آشفتگی ها، بهره برداری کنند . فضای مجازی را پر کردند از حرف و حدیث های داغ که کودک معصوم را بعد از تعرض؛ کشته اند !

هدف تحریک کوردها و گل آلود کردن آب ها بود. پلیدی شیوع این شایعه ی ویرانگر، می توانست آتشی را شعله ور کند و ایل و تبار و حتی ملتی را به صحنه بیاورد و عصبی کند .

حساس بودن کوردها به چنین مسائلی، طعمه ی خوبی شد تا عده ای مریض فکری به بازار فضای مجازی بیایند و بر طبل جریحه دار کردن ناموس کوردها بکوبند.

آبی که در این محیط ریخته شود؛ محال است جمع شود و اگر هم جمع شود ؛ هزینه ی زیادی می برد .

کمی زود باور نباشیم و به تحقیق از منابع موثق تکیه کنیم . ما که می دانیم یک نقطه در این برهوت ، هزاران می شود در کوتاه ترین زمان ؛ پس کمی عاقلانه تر و اندکی منصفانه تر با اصل ماجراها برخورد کنیم که بار کج به منزل نمی رسد !

کوردها و غیرت و حساسیت شان را بازیچه نکنید .

بیست مهر نود و هفت

برچسب ها
نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 9 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن