فرهنگ و جامعه

گرفتاری به فرایند روزمرگی


نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

گرفتاری به فرایند روز مرگی

بدنه گرفتاری به عمل روز مرگی در بطن جامعه، خیلی گسترش یافته و هر لحظه به جهت بروز ناشیگری های مختلف از سوی انسان های خام، اشکال گوناگونی به خود اتخاذ می نماید .

درصد بدنه پتانسیل های ذهنی آدمی در قالب رو آوری به کنش روز مرگی حاد بسیار محدود شده و به تدریج، روند تسریع پوزیسیون تحلیلی آنها، آغاز می شود .

گرفتاری مردم به عمل روز مرگی حاد باعث می شود که آنان تمام فکرشان، به مسائل پیش پا افتاده و جانبی که مایه ترقی معنوی و مادی زندگی نمی گردند، معطوف گشته و زمینه برای ایجاد معضلات مختلف جدید ار ناحیه ی آنان در بطن جامعه در آتی آبستن می گردد .

آنی ترین ایجاد دگرگونی مثبت در زندگی برای رسیدن به هدف انتخابی بنیادین در عرصه کاری منوط به عمل رو آوری به فرایند روز مرگی نیست؛ ولی باز هم درصدی از افراد در بطن جامعه وجود دارند که اندکی دست از عمل ناسره موسوم نکشیده و همچنان شب و روز به جهت فقدان پشتوانه ی قوی دینی و بلوغ اجتماعی در آن به شدت غرق هستند .

اشخاصی که به فرایند روز مرگی شدید درگیر هستند، میزان ناتوانایی ذهنی و فیزیکی آنان حین پیش آمدن مشکلات خانوادگی و . . . چه خرد باشد چه کلان، ظاهر شده و شروع می کنند به تعلل و اما و اگر کردن و …؛ در نتیجه، نسبت یاس و ناامیدی آنان به برچیدن آنها از حیات کاهش یافته و همچنان آنها به قوت خود در زندگی باقی می مانند و کوچک ترین واکنش سنجیده ای جهت ازاله ساختار فرسوده زیست از سوی آنان در بلند مدت مشاهد نخواهد گردید .

بنابراین، خیلی ضروری است که ابتدا انسان خردمند در آهنگ شناخت مطلوب اولویت های بخش های مختلف زندگی خود باشد و در اسرع زمان، جهت اجرای آنها برای پییشرفت حوزه کاریش وارد عمل شده تا بدین شیوه، در باتلاق روزمرگی همیشگی سقوط نکرده و خویش را در دراز مدت به ساحل امن نیز برساند .

تاریخ :

۱۸ محرم ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۶ مهر ۹۷ ه – ش .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 8 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن