اخباراخبار حوزه

گزارشی کوتاه از دو رخ داد مبارک و میمون

بخش نخست

صبح روزچهارشنبه(۱۶مرداد۱۳۹۸ش) اردوی دانش آموزی کلاس‌های طرح تابستانِ مدرسهء علوم دینی مصباح العلوم محمدان، با یک دستگاه اتوبوس که توسط شورا و شهرداری شهرستان ایرانشهر در اختیار این مجموعه دینی گذاشته بودند، به رودخانه همیشه پر آب دامن رهسپار شدند.

مدرسهء علوم دینی مصباح العلوم، همه ساله این کلاس‌ها را در سطوح و رده های سِنیِ مختلف در دو بخش(دخترانه وپسرانه ) برگزار می کند.

در این کلاس‌ها بالغ بر پانصد نفر (در دو بخش) دانش آموزِ مدارس عصریه از اکناف واقصای شهر محمدان و مناطق دیگر، ثبت نام و شرکت می کنند، و برای آنها برنامه های متنوع آموزشی، فرهنگی و تفریحی از سوی مدرسه ارائه و اجرا می شود.

در پایانِ این طرح از طرف مدرسه نیز برنامه اردوی تفریحی وسیاحتی، علمی وفرهنگی ترتیب داده می شود.

بنابر این؛ جهت تشویق و حوصله افزایی دانش آموزان اردوی یک روزه ای به منطقه ی دامن در روز یاد شده محقق شد.

در این اردوی یک روزه برنامه های خوبی، از جمله: مسابقه علمی، آب بازی، بازی با توپ و شنا در آب های بازِ رودخانه، اجرا و به نمایش گذاشته شد.

حضور گرم و صمیمی وفیزیکی و انفاس قدسی مدیر محترم مدرسه و خدمات بی شائبه و بی آلائش ایشان در جمع کاروان دانش آموزی، سبب فرحت و اشتیاق بود و ذوق را در وجود خسته حالِ دانش آموزان و همراهان، دو چند کرد.

مع الوصف؛ کاروان دانش آموزی، با پایان یافتن برنامه ها، قبل از عصر با همان اتوبوس، به تربیت گاه معنوی خود و با روحیه ی ایمانی، برگشتند.

شایان ذکر است مدت مفیدِ اجرای این کلاسها پنجاه روزه است.
و دوره ی آنها پنج ساله می باشد یعنی در پایان دوره گواهینامه برای شان صادر می شود.
و مواد درسی که در کلاس‌های طرح تابستان تدریس می شوند.
عقیده اهل سنت، ترجمه و تفسیر سوره ی نور، سیرت پیامبر صلی الله علیه وسلم، خلفای راشدین، برخی از اصحاب و ازدواج مطهرات، احکام شرعی، حدیث و دعا و… است.

در پایان، از همه زحمتکشان به ویژه از شورای مردمی و شهردار پر تلاش شهرستان ایرانشهر، بابت همکاری لازم شان که بذل قدوم دانش آموزان و آیندسازان جامعه کردند، تقدیر و تشکر می شود.
مزدشان با رحمان و رحیم است.

بخش دوم

همه ساله مدرسهء علوم دینی مصباح العلوم شهر محمدان، مقارن با ایام تعطیلات عید قربان جهت سرور و شادکامی طلاب، یک شب قبل از تعطیلات عید نشستی ما بین طلاب و استادانِ این مجموعه، برگزار می کند.

امسال هم از این قاعده مستثنی نبود.
بنابر این؛ این نشست معنوی و فرهنگی شامگاه روز چهارشنبه( ۱۶مرداد۱۳۹۸ش) در محل مدرسه با حضور مدیر و استادانِ این مجموعه دینی برگزار شد.

طلاب برای چیدمان برنامه ها از چند روز قبل با ولع و آزِ وصف ناپذیری در تکاپو بودند؛ زیرا این نوع نشست ها برای طلاب، همان حُکم جُنگ شادی را دارد، البته با صبغه دینی.

نشست با قرائت کلام وحیانی آغاز شد.
سپس برنامه ها با اجرای سرود، دکلمه های طنزآمیز و مسابقه چیز خوری و سخنرانی مدیر مدرسه جناب مولانا محمدشریف دهقانی، ادامه پیدا کرد.

ایشان توصیه های نغزی به طلاب و جمع حاضر ایراد نمودند.
وی، حج را سمبل توحید و اتحاد امت اسلام دانستند، وگفتند: امروز توحید از قلوب مسلمانان بیرون آمده که خوف دشمنان بر سر مسلمان مستولی گشته است.

سپس طلاب را به صورت ویژه وخاص مورد تفقد خویش قرار دادند و اظهار داشتند: اگر طلاب تقوا داشته باشند و به گناه تمایل پیدا نکنند، قطعاً آینده روشنی پیش روی خواهند داشت.
و همچنین برای خود و جامعه مفید خواهند بود.

ایشان تاکید نمودند: هنگامی که به منطقه ی خود تشریف می برید، اخلاق وکردار خود را با مردم خوب و با اخلاق حسنه برخورد کنید، طوری نباشد که نمازتان قضا شود ومردم از شما دوری کنند و یادآوری نمایند.
و ادب را رعایت کنید، زیرا تقاضای ادب این است که هیچ وقت پیشا پیش بزرگتر یا استاد تردد نکنید و ادامه مسیر ندهید، بلکه در پیرامون آنها حرکت کنید.

قابل ذکر است اجرای برنامه های نشست از صفر تا صد به عهده ی خود طلاب بوده است.

پایان بخش این نشست اعلام اسامی نفرات برترِ آزمون کلاس‌های طرح تابستان و اعطای جوایز به آنها، و طلب استغاثه از رب بی نیاز، و پذیرایی، بود.

والسلام
ایام به کام
اقول قولی هذا و علیه التکلان

۱۷مرداد۱۳۹۸شمسی

نمایش بیشتر

مصباح العلوم محمدان

صفحه رسمی مدرسه علوم دینی مصباح العلوم شهر محمدان- ایرانشهر کانال تلگرام:T.me/al_mesbah1

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن