خانه و خانواده

گفتار هفتگانه‌ای که مردان دوست دارند

نویسنده: دکتر جاسم مطوع

ترجمه: عبدالخالق احسان

در مقاله گذشته پیرامون گفتار هفتگانه­‌ای که زنان دوست دارند بشنوند، صحبت کردیم و بعد از نشر آن تعلیقات زیادی برایم رسید و از جمله عده‌ای خواستار شده بودند که گفتاری که مردان دوست دارند، نیز یادآوری گردد؛ برخی از مردان برایم گفتند که زنان ما برای مان این مقاله را فرستاده و از ما خواستند که این گونه با آنان تعامل نماییم و خوب است که ما هم گفتاری که مردان دوست دارند برای زنان خویش بفرستیم؛ حالا این سلسله را تکمیل می­‌نماییم تا این گفتار هفتگانه را مردان برای همسران شان هدیه نموده و از آنها بخواهند که این گونه تعامل نمایند.

این پرسش »مردان چه گفتاری را دوست دارند؟« را در فیس بوک و تویتر مطرح نموده و پاسخ و نظریات زیادی داده شده که از بین آنها، این کلمات را انتخاب کردم و با شما خواننده گرامی شریک می سازم:

»در نبود تو دنیا هیچ است، دوستم و تاج سرم، بدون تو زندگی نمی‌توانم، الله متعال پاداشت دهد، دعا برای شوهر و مادرش، تو امیرم هستی، از چشم برایم نزدیک­تری، تو روحم هستی، تو سرم را بلند کردی، و…) اما به نظر من، آن چه مردان دوست دارند بشنوند، گفتار هفتگانه ذیل است که خدمت بیان می­‌گردد:

اول- تقدیر شخصیتی:

هر عبارت و کلمه­ی که قدردانی  مرد را تعبیر کند، آن را دوست دارد که بشنود. مردی را می‌­شناسم که ازین سخن زنش که هر ماه وقت آوردن معاش ماهوار به خانه می­‌گوید، احساس سعادت و خوشبختی می‌­کند؛ همسرش می گوید: »الله متعال برایت توان بیشتر عنایت فرموده و بی‌­نیازت کند، این دستاوردت از بزرگواری توست.«

vK1409703609 300x188 - گفتار هفتگانه‌ای که مردان دوست دارنددوم- ستایش فعالیت‌ها و موفقیت‌ها:

مرد دوست دارد بشنود که از فعالیت‌ها، کارها و تلاش­‌هایش ستایش‌نمایی، مثل ستایش خستگی‌هایش به خاطر خانواده و تلاش برای حل یک مشکلی؛ مردی را می­‌شناسم که برای طی مراحل کارهای ماستری همسرش تلاش کرده بود و همسرش در مقابل از او سپاس گذاری کرده و تلاش‌­هایش را ستوده بود؛ این مرد احساس خوشبختی می‌­کرد و در بین اعضای خانواده‌­اش می‌­گفت: همسرم برایم چنین گفته است.

سوم- خواستار حمایت از او:

اگر زن به گونه ای تعامل کند که به مرد ضرورتی  دارد، مرد احساس قوت و مردانگی کرده و اهمیت خود در زندگی را بیشتر باور می‌­کند. یادم هست که مشکلی خانوادگی را با این روش مداوا کردم، مردی از عدم محبت همسرش  و دوری از او شکایت کرد و بعد از تحلیل و بررسی دانستم که این زن نیازی به شوهرش نداشته و خانواده پدری­اش تمام نیازمندی­‌های او را مرفوع می‌­سازند؛ برای آن زن گفتم: »ترا نصیحت می­‌کنم که حمایت فامیلت را ترک و از شوهرت بخواه حامی‌­ات باشد«؛ بعد از مدتی روابط­شان تغییر کرد و دوست‌دار یکدیگر شدند و شوهر تمام خواهشات و نیازمندی­‌های همسرش را با کمال رغبت برآورده می‌­ساخت؛ چون حالا مرد احساس قوت و توانمندی کرده و باور داشت که در زندگی همسرش مهم می‌­باشد.

چهارم- شنیدن سخنان و عدم قطع آن:

گوش دادن و سکوت کردن، سخنی نیست که گفته شود؛ بلکه باید عملی گردد. این مسئله در دنیای مردان از جایگاه خیلی والایی برخوردار است و مرد کسی را که به سخنانش گوش کند، دوست می‌­دارد؛ اگر زن سخن او را قطع کند، این مقاطعه را بی­‌احترامی قلمداد می‌­کند و بر عکس، زن این عمل را به همگامی در سخن گفتن محسوب می­‌نماید.

پنجم- لبخند و چهره بشاش:

لبخند سخن غیر لفظی است و مردان این نوع سخن را دوست دارد؛ چون سخن به دو قسم می‌­باشد: (لفظی و غیر لفظی)؛ و مرد دوست دارد که از همسرش لبخند و تبسم و چهره بشاش را مشاهده کند و از زن بد­خُلق، اَخمو و بدبین متنفر می­‌باشد.

ششم- اخلاص و وفاداری:

مرد آمادگی دارد که تمام زندگی­‌اش را بدهد، اگر در برابر خویش زن با اخلاصی را ببیند که از خانه­‌اش نگهداری کرده و نسبت به دارایی‌­اش تدبیر نیکو داشته و از اسراف و تبذیر دوری می­‌جوید و برای شوهرش وفادار است؛ درین صورت مرد مستعد است تمام عمرش را فدای همسرش نماید.

هفتم- احترام و قدردانی:

مرد اسیر کسی می‌­گردد که او را قدردانی کرده و با گفتار و کردار احترامش نماید، این اول اولویت­‌ها نزد اوست، مرد این آمادگی را دارد که بر هر عیب و نقص زن صبر و شکیبایی کند، اگر قدردانی و احترام زن را ببیند.

یک مسأله مهمی که باید نسبت به دنیای مردان بدانیم این است که هر چه عمر مرد پیش می­‌رود، سخنانی را که دوست دارد دگرگون می­‌گردد، اموری را که شخص بیست ساله دوست دارد، متفاوت است با اموری که شخص چهل ساله دوست می­‌دارد، همین طور با شخص شصت ساله نیز متفاوت می‌­باشد؛ چون مردان بیشتر از زنان تجدید و تغییر را دوست دارند؛ لذا زن با ذکاوت تلاش می­‌کند که گفتار و کردار خویش را تغییر دهد که این کار مرد را بیشتر به همسرش متعلق ساخته و به هر طرز رفتار جدیدش اشتیاق پیدا می­‌کند و شاید سریع ترین راه حل رسیدن به قلب مرد این باشد که از او پرسیده شود که چه گفتار و کرداری را دوست دارد؟ این پرسش را نیز مرد دوست دارد؛ چون احساس احترام و قدردانی کرده و یکی از اولویت­‌های زندگی­‌اش را به دست می­‌آورد.

 

نمایش بیشتر

عبدالخالق احسان

ستاد عبدالخالق احسان در سال 1364 هجری شمسی در قریه آبخدایی مربوط ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات افغانستان در یک خانواده متدین و علم دوست چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفته و برای ادامه تحصیل شامل دارالعلوم فخرالمدارس - هرات گردیده و در سال 1383 از صنف دوازدهم دارالعلوم فارغ گردید. در سال 1384 شامل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل شده و در سال 1387 با دریافت مدرک لیسانس فارغ گردید. سوابق تدریس: 8 سال معلم سابق لیسه خصوصی آینده سازان . معلم دارالعلوم خصوصی شاه ولی الله دهلوی. عضو هیئت تحریر ماهنامه معرفت، ارگان نشراتی جمعیت اصلاح افغانستان دفتر ساحوی هرات ( انجمن اخلاق و معرفت ) مترجم و نویسنده

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن