صحابه و اهل‌بیت

یادی از فقیه بزرگ بلوچستان

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

یادی از فقیه بزرگ بلوچستان

پوشش همگی زوایای زندگی شیخ الحدیث و التفسیر مولانا محمد یوسف حسین پور – رح – فرایند بسیار سختی بوده که صرفا در قالب تحقیقات بنیادین مستمر، می توان از زیست چنین شخصیت برجسته علمی جهانی که سالیان متمادی خدمات ارزنده به جامعه اهلسنت ارائه داده، در بلند مدت پرده برداشت .

سراسر زندگی مولانا حسین پور – رح – آکنده از سجایای بر آمده ای همچون تواضع و فروتنی، ساده زیستی، خدا ترسی، اخلاص، عملگرایی، سرویس دهی خداپسندانه به جامعه اهلسنت و . . . است که فقط افراد منصف به آنها اعتراف کرده و در صدد بازگویی آنها را برای دیگران در بطن جامعه می شوند .

به حق، استاد مولانا حسین پور- رح -، یکی از فقهای و محدثان حاذق معاصر بودند که درصد توانایی علمی ایشان راجع به تبیین مسائل فقهی و حقوقی، جنبه ارتقایی داشت و اشخاص مختلفی از انحای کشور جهت حل و فصل مسائل شرعی خویش، آهنگ عاجل وی را می کردند .

کسب ویژگی ها و کمالات بر آمده علامه حسین پور- رح – که ایشان را به عنوان پرستیژ کاریزماتیک و فقیه نابغه در بطن جامعه اهل سنت در بلند مدت مطرح نمودند، برای طلاب صرفا منوط به تبعیت مطلوب از اصول و قواعد متینی که بر گرفته از کتاب و سنت بوده که وی – رح – همواره آنها را در عرصه کاری خویش لحاظ و آنی از آنها عدول نکرده است، امکان پذیر می باشد، نه تنها توصیف دائمی از افتخارات دینی و اجتماعی و . . . که او – رح -آنها را در نه دهه زندگی خود نیز به دست آورند .

وداع ابدی ایشان – رح – از گیتی فانی در ۱۸ محرم ۱۴۳۹ ه ق باعث شد که چشمان همگی اهلسنت، اشک آلود، دل های آنان غمگین و یاد و خاطره گرامیش همواره بر سر زبان رهروان راستین وی در دارز مدت باشد.

بنابراین، نیاز مبرم است که تلامیذ حقیقی مولانا – رح – به واکاوی و ارزیابی دقیق اندیشه ها و اصول بنیادین که ایشان را به قله سترگ علمی و اصلاحی در حوزه کاریش ایصال نموده، رو آوده تا آنان هم در قالب تاسی بی وقفه از آنها به جایگاه بلند علمی و اصلاحی بسان او – رح – رسیده و خلای پیش آمده را به جهت عدم وی – رح – در آتی نیز مملو نمایند .

روحش شاد و  یادش گرامی باد .

تاریخ :

۱۸ محرم ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۶ مهر ۹۷ ه – ش .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن