اخلاق و تربیت

یاد خدا ؛ عامل اصلی آرامش قلب

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

یاد خدا ؛ عامل اصلی آرامش قلب

یاد خدا، عمل بسیار شایسته ای است که تاثیر مثبت روی روح و روان آدمی داشته و از هجوم وساوس شیطانی و نفسانی به درون قلب او در شرایط بحرانی، پیشگیری عاجل می کند .

مجموعه ای از اذکار مطلوب ماثوره وجود داشته که هر یکی از آنها، مشروط به پایبندی بی وقفه، نقش محوری جهت حصار کشی محکم برای ایجاد چتر حمایتی از ذاکر مخلص برای جلوگیری از نفوذ دسیسه های دشمنان نامرئی به دل او، ایفا و هر گونه گام برداری مهندسی شده آنها را جهت هدایت وی به کنش های نامشروع، بهنگام خنثی می نمایند .

بیهوده نیست که قرآن یاد خدا را، یکی از فاکتورهای حیاتی جهت آرامش قلب قلمداد نموده و آن را باعث افزایش محبویت شخص ذاکر نزد خالق هستی می داند . چنانکه آن، در این حوزه می فرماید :

” اَلَّذینَ آمَنُوا وَ تَطمَئِنُ قُلُوبُهُم بِذکرِ الله ، اَلا بِذکر ِاللهِ تَطمُئِنُ القُلُوبُ ” . ( سوره رعد آیه : ۲۸ ) .

کسانی که ایمان می آورند دلهایشان با خدا آرام می گیرند، آگاه باشید که قلب ها، تنها با یاد خدا آرام می گیرند .

اشخاصی که درصد حجم میانه شان با اذکار ماثوره، تلاوت قرآن و . . ‌. ، جنبه ارتقایی داشته باشد، کمتر دچار بیماری هایی روحی همچون استرس، زمزمه های نهانی اهریمن و . ‌. . شده که همواره انگیره شان جهت انجام کار های مفید به میمنت پایبندی صحیح به کنش یاد خدا در وهله زندگی، خیلی فعال بوده و به راحتی حالت ناتوانی راجع به عمل کردن به آنها برای آنان در دراز مدت پیش نمی آید .

اگر جایگاه عمل به یاد خدا، از دید افرادی بیفتد و توجه چندان مطلوبی در زندگی خود به آن ننمایند، سیلی از انواع مشکلات روحی و روانی بسان قساوت قلب، نگرانی و دغدغه، عدم آرامش درونی، ترس و . . . به سو آنان سرازیر شده و حیات آنها از لحاظ معنوی در بلند مدت تیر و تار خواهد شد.

بدین ترتیب، هر چند انسان، آهنگ افزایش رابطه خود با یاد خدا نماید، از آرامش روحی و روانی مطلوب تری در زندگی بر خودار گشته و به جهت وجود حفاظت پایدار الهی، هیچگاه اسیر زمزمه های شیطانی و نفسانی در بلند مدت نیز نخواهد گردید .

تاریخ :

۲۸ محرم ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۱۶ مهر ۹۷  ه – ش .

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن