یادداشت

یک پیشنهاد برای همدردی با هموطنان کرد

نویسنده: عصمت الله تیموری

امکان ندارد که اگر سر و سری در خبر داشته باشید همه روزه خبر دردناکی از اقصی نقاط جهان نشنوید.

بلایای طبیعی اعم از سیل، رانش زمین، زلزله، طوفان، جنگ و قتل و غارت همه روزه سرتیتر خبرهای جهان می باشند.

افراد بر اساس احساس و وجدانی که دارند در این قبیل موارد دچار روحیات متعددی می شوند، گروهی نگران و مغموم، دسته ای بی پروا و شاید برخی شاد شوند.

دسته ای هم فکر می کنند که مرگ برای همسایه خوب هست دریغ از اینکه هر روز ممکن هست خودش دامنگیر چنین بلایا و مصیبت هایی شود.
اقوام کرد از دیرباز، مردان شان به پایمردی و اسقامت شهره آفاق بودند و هستند. مردانی که صلابت و ساده و بی آلایش بودن را از سرزمین شان و کوه های سر به فلک کشده خود فراگرفته اند.

زنانش در میدان اگر از مردان شان پیشرو نباشند، قطعا عقب نیستند.

اما انسان هرقدر هم که مقاوم و با صلابت باشد، بلایای طبیعی بالاخص زلزله انسان را به زانو در می آورد و غم و اندوه را بر زندگی و افکار انسان حاکم می کند. چرا که در یک لحظه می بینی تمام دارائی ات به فنا رفت و تعدادی از عزیزانت به اغوش مرگ پناه برده اند.
اوضاع آشفته این روزهای غرب کشور جایی برای اظهار نظر و چانه زنی برای کم و کاست باقی نمی گذارد. کمبود مواد غذایی، نبود امکانات کافی گرمایشی در این فصل سرما، و از همه مهم تر غم از دست دادن عزیزان.

و هیچ مرهمی جز صبر و ایمان به تقدیر نمی تواند دل ریش شده هموطنان کردمان را آرام ببخشد و باید خود را قانع کنند که این خواسته خدا و حکمت او بوده است.

چون ز حکمت ببندد دری

ز رحمت گشاید در دیگری

وجدان و وظیفه شرعی و انسانی ما می طلبد تا نسبت به افراد زنده و باقی مانده به هر نحو ممکن که میسر هست به داد آنها برسیم و نگذاریم سایه غم از این بیشتر گسترده شود.

یک پیشنهاد بنده برای همدردی با آنها این هست که تا همه ما فردا پنج شنبه را هم به نیت سنت و هم به نیت ایصال ثواب برای جانباختگان این حادثه روزه بگیریم و هزینه مصرفی همان روز را جهت کمک به آنها به صندوق های کمک تحویل دهیم. قطعا این کار می تواند قدم مهمی در مسیر نوع دوستی و بندگی خداوند باشد.

نمایش بیشتر

عصمت الله تیموری

* مدرس حوزه علميه انوارالعلوم خيرآباد تايباد * نويسنده * مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار