اندیشه و تفکر اسلامیسیرت و احادیث نبویکودکان ونوجوانانهمه کتب

۱۰۰ وصیت پیامبرصل الله علیه وسلم

از تمیم بن أوس داری t روایت شده است که پیامبر r فرمودند: «دین، نصیحت و خیرخواهی است»، گفتیم: برای چه کسی؟ فرمودند: «برای خدا و کتابش و پیامبرش و پیشوایان مسلمان و عموم آن‌ها برای همدیگر».

عرباض بن ساریه t می­گوید: رسول الله r چنان سخنرانی رسایی ایراد نمود که به سبب آن قلب­ها به وحشت افتاد و چشم­ها گریان گردید، ما گفتیم ای رسول خداr: گویا این سخنرانی آخر و وداع است، پس ما را سفارش کن، فرمود: «شما را به تقوای پروردگار سفارش می­کنم، و گوش فرا دادن و اطاعت از والیان امر، هر چند برده­ای حبشی حاکم شما باشد، هر کس پس از من زنده بماند، به­زودی اختلافات زیادی خواهد دید، بر شماست که از سنت من و خلفای راشدین راه یافته پیروی کنید و آن را با دندانهایتان محکم بگیرد (کنایه از پایبندی محکم است) و بر شماست که از امور نوپیدا دوری کنید، چرا که تمام بدعتها، گمراهی­اند».

مسلمان با سرلوحه قرار دادن این سفارشات ناب در زندگی خود، از تمام فتنه­ها و خطراتی که متوجه دین و دنیای او می­شود، محفوظ و مصون می­ماند و از آزمایش­های الهی سربلند، بیرون می­آید.

پس بیایید همگی­مان بار دیگر با خدای خود بر تقوا عهد کنیم و قرآن و سنت را اساس کار و منهج زندگی خویش قرار دهیم و از هرگونه بدعت و نوآوری در دین برحذر باشیم؛ در این صورت راه یافته وسعاتمند خواهیم شد.

مشخصات کتاب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن