دسته‌بندی نشده

۱۵ گام رمضانی

نویسنده: طارق السویدان
برگردان: سمیع الله داعی

۱- برنامه ی را در رمضان‌ طرح‌ و‌ عملی کنید که شخصیت قبل و بعد از رمضان تان متفاوت باشد، تا اینکه تبدیل به شخص آیده آل و مثبت اندیش شوید.

۲- پنج طرح را انتخاب کنید،کوشش‌کنید در همه ی آنها موفق باشید،انتظار نداشته باشید که در یک فرصت از همه موفق بیرون شوید

۳- در رمضان فعالیت های اجتماعی را تمرین کنید،طبیعتا که انجام فعالیت های اجتماعی به تناسب فعالیت های انفرادی آسان و گیرا است. پس دنبال عده ی از دوستان‌ و رفیق های باشید که در انجام فعالیت های اجتماعی با شما همکار باشند

۴- روان شناسی ثابت کرده است که اهداف نوشته شده به تناسب اهداف نانوشته شده بیشتر قابلیت اجرایی دارند، اگر میخواهی رمضان آیده آلی داشته باشی‌ اهداف ات را نوشته کن.

۵- قصد و ‌انجام‌ عمل نیک دو‌ پاداش دارد، تصمیم و اراده بر عمل نیک بدون انجام‌ یک پاداش را به همراه دارد، در هر دو صورت شما تاجری استید که ضرر‌ نمی‌کنید پس بر بال آروز های تان بلند و بلندتر پرواز‌ کنید.

۶- ساعتی را که بیدار‌ می شوید  مشخص کنید و به آن عمل ‌کنید،اما هنگام خواب خود را معیین‌نکنید. وقتی به طرف بستر خواب بروید که‌ نیاز دارید.

۷- روزانه وقت مشخصی را بدون گسست و انقطاع با قرآن‌بگذرانید.

۸- یک و یا دو برنامه مفید تلویزونی را‌ در رمضان دنبال کنید، باقی برنامه‌ ها را بگذارید خصوصا وقتی که بر‌ بدنه اصلی‌‌ برنامه رمضانی شما ضربه ‌میزند.

۹- نماز تراویح مفید و‌ سودمند است در مسجد معینی آن را‌ بخوانید خصوصا اگر قضیه ختم قرآن مطرح باشد.

۱۰- با قرآن سه‌ نوع تعامل کنید ۱) بخش معینی از آن را حفظ کنید ۲) بخش بزرگی از آنرا تلاوت کنید ۳) سوره و یا بخش ‌دیگری از آن را تفسیر و تبیین کنید.

۱۱- عده ی می پندارند که خواندن قرآن به تنهایی مفید است و عده ی دیگری گمان می کنند که فهمیدن قرآن مهم است، تو میان خواندن و فهمیدن جمع کن. هر دو لذت بخش و شادی آور است.

۱۲- با خود بیاندیش اگر نزد ریس جمهور کشور خود بروید از او چی می خواهید؟ غالبا که نیاز های اولیه و مسایل جدی خود را به او پیشنهاد میکنید، در حالی که او تعالی بلند مرتبه تر است، پس برای دعا و نیایش تان نیز‌ برنامه داشته باشید،خداوند بندهٔ با برنامه خود را دوست دارد.

۱۳- خواب و تلویزون مانع اجرای برنامه های رمضانی میشود‌، برای محدود کردن این دو برنامه ریزی ‌کنید.

۱۴- در گمان بسیاری ماه رمضان ماه سریال، مسابقه، خوردن و نوشیدن جای گرفته است، شما نشان دهید که این طوری نیست‌ و اولین قدم را برای تغییر‌ شما بگذارید

۱۵- عمر رضی الله عنه می گوید: مرا غم قبول‌ نشدن دعا نیست‌، بل غم دعا نکردن است. بنا بر این‌ خود،خانواده،دوستان،امت اسلامی و همه‌ ی انسان ها را زیر سقف دعای خود شامل کنید.

برچسب ها

سمیع الله داعی

* سردبیر دوهفته نامه دنیای جوان * نویسنده * استاد دانشگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن