حقوقمقالات

مردم رنج کشیده افغان

‌زمانی که به زندگی و اوضاع مردم درد و رنج کشیده افغانستان نگاهی شود، داستان اینگونه شروع می‌شود که پیکر هر افغان مثل سنگ بر آفتاب از درد و رنج داغ دیده است.

سهم مردم افغان از تمام خوشی‌های این دنیای پر پیچ وخم جز از ستم و مظلومیت چیزی دیگر نبوده است.

زندگی کردن در امن وآسایش به دور از وحشت و ترس زیر پرچم کلمه توحید( لااله الا الله) آرزوی هر فرد و باشنده این مملکت است.
آرزوی که بعضی آن را با خود به خاک برده‌اند، بعضی دیگر به امید آن روز هنوز در دل‌های شان پاسبانی می‌کنند.

قدرت‌های جهانی که همیشه در طمع رهبری بر این خاک و ملت بوده‌اند، همواره آشوب‌ها و نا آرامی‌ را برای این ملت به وجود آورده‌اند.

با جنگ، زندگی برای هر نوزاد افغان با صدای بمب‌ و اسلحه‌‌های سبک و سنگین شروع و حصه‌ی از زندگی آنهاست که از بدو تماشای دنیا تا دم مرگ ایشان را همراه‌ی می‌کند.

گذشته از این عوامل خارجی مسؤلین داخلی نیز بی کفایت بوده‌اند که نقشی پر رنگ تر را در ایجاد فقر و بدبختی مردم داشته‌اند.

مسئولین گوشی نداشته‌اند که درد مردم را بشنوند و چشمی نداشته‌اند که به بینند چطور مردم از فقر و گرسنگی زنج می‌برند.

هزاران جوان به خاطر به دست آوردن لقمه رزق حلال راهسپار کشورهای همسایه می‌شوند ‌که خیلی از آنها به مقصد نمی‌رسند؛چون در فراسوی مرزهای بیگانه غریبانه جان می‌دهند.

سران حکومت به جای اینکه دنبال راه حل و به فکر اشتغال برای جوانان باشند، با راه انداختن بازی‌های سیاسی و وعدهای پوچ و بی اساس، شعارهای؛ هم‌چون فردای افغانستان سبز و آباد، امروز ملت را به آتش کشیده‌اند.

در سوی دیگر شاهد مرگ‌های در کشور هستیم که به هزار مرتبه از مورد ذکر شده درد ناک‌تر‌ اند. مرگ جوانان افغان درکوچه‌ها، خیابان‌ها و گاهی هم اجساد را از زباله ها بیرون می‌کنند.

به سبب این بیماری مهلک اعتیاد میلیون‌ها خانه ویران شده و هزاران کودک از سایه لطف پدری محروم گشتند و ده‌ها زن جوان غم دیده چه آرزوهای که برای زندگی‌شان نداشتند، امروز برای سیر کردن شکم بچه‌های معصوم شان در بازار ها گدایی می‌کنند.

امروزه انسانیت در وجود آدم‌ها مرده است؛ چون بخاطر حاصل نمودن دنیای که فتن وآزمایش است و بخاطر حفظ سقف زندگی‌ خود، سقف هزاران خانه دیگر را ویران می‌کنند.

چرا کسانی که مسبب این همه بدبختی در سطح جامعه اند مورد باز خواست عدلی و قضای کشور قرار نمی‌گیرند؟

واقعیت این است که بعضی ها ظاهر بر علیه ظلم، استبداد و مواد مخدر شعار می‌دهند و پشت پرده با ایجاد باندهای مافیا در سطح شهرها و یا با گرفتن رشوه از دست مواد فروشان خود مسبب رشد دادن این بیماری‌های مهلک در سطح جامعه اند.

وقتی که امروز برای ما با این نحوه حکومت داری چنین تاریکی و غم را به ارمغان آورده اند، چه امیدی باید به فردای خویش داشته باشیم؟

نمایش بیشتر

مصباح العلوم محمدان

صفحه رسمی مدرسه علوم دینی مصباح العلوم شهر محمدان- ایرانشهر کانال تلگرام:T.me/al_mesbah1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن